Twitter’da ‘Kadın Anatomisi’ Görseli Ezber Bozdu

Geçtiğimiz günlerde, sosyal medya platformu Twitter’da viral olan kadın anatomisi görseli, kullanıcılar arasında büyük ilgi uyandırdı. Bir kadın anatomisi görselinin bu kadar şaşkınlık yaratması, tıp biliminde erkek bedeninin norm kabul edilmesi ve tıp dünyasındaki cinsiyetçilik sorunlarını gündeme getirdi.

Twitter kullanıcılarının göğüs kısmında çiçeğe benzettiği şey, süt bezleri.

Doğum sonrası üretime başlayan süt bezleri, dar kanallar ve bölümlerde oluşuyor. Süt boruları ise salgı bezlerinin ürettiği sütü, meme uçlarına taşımakla görevli.

 ‘Anatomi ve Fizyoloji’ isimli uygulamadan alınan görsel, Twitter’da 143 binden fazla beğeni aldı.

“Artık memelerim olsun istemiyorum” diyen bir kullanıcı görüntüyü travmatik bulduğunu anlatırken, benzer bir düşüncenin yer aldığı başka bir tweet ise şöyleydi: “İlk başta birisi sanat için göğüslerin üzerine çiçekler yerleştirdi sandım. Şimdi bedenimin içinde uzaylılar yaşıyormuş gibi hissediyorum. Dehşete düştüm.”

Ancak görsele hayranlık besleyenler de yok değildi.

‘Neden ilk kez gördük?’

 “Kadın kas sisteminin fotoğrafını hiç görmediğimi fark ettim. Süt bezlerinin buna benzeyeceğini hiç düşünmemiştim” diyen bir kullanıcıyla aynı doğrultuda bir düşünce de şu sözlerle yer aldı: “Bence çok güzel bir görüntü. Ben de çocuklarımı emzirdim. İnanılmaz, bunlar benim bebeklerimi besliyordu.”

 Bazı kullanıcılar ise şu sorgulamayı yaptı: “Erkek anatomisi ders kitaplarında geniş yer tutuyor ancak kadın anatomisine ait bu resmi neden ilk kez gördük?”

Henüz doğum yapmış bir kullanıcının mesajı ise diğerlerinden ‘farklı bir bakış’ı yansıttı: “Bunu sabah saat 03:00’te bebeğimi emzirirken gördüm! Bence çoook müthiş bir resim. Hep neye benzediklerini merak etmişimdir.”

Tıp Biliminde Cinsiyetçilik

Guardian yazarı, Jill Filipovic, kadınların kas sisteminin erkeklerinkinden farklı görünmesinin böyle büyük bir şaşkınlık yaratmasının tıp dünyasındaki cinsiyetçiliğin bir sonucu olduğunu ileri sürdü.

Filipovic’e göre, bu şaşkınlığın sebebi, bilgisizlikten öte, bilimsel ve tıbbi eğitimde veya araştırmalarda erkek bedeninin “varsayılan” olarak kabul edilmesi: “Daha önce gördüğünüz iskelet, sinir ve kas sistemlerinin görüntülerini düşünün. Cilt (ve yüz) olmadan, bir erkeğe ait olduğu hemen belli olmada varsayılanın erkek olduğu çok açıktır. İnsan vücudunun tüm gördüğümüz  bilimsel görüntüleri erkek yapılara ve kaslara sahiptir. Sorun şu ki, bu görüntülerdekilerin erkek bedeni olduğunu düşünmeyiz ve bu görüntüleri “normal” olarak değerlendiririz. Ve tabii bu da, kadın bedenlerinin “anormal” bir öteki olduğu anlamına gelir, dünya nüfusunun yarısından fazlasını oluştursak bile.”

Filipovic’e göre, “varsayılanın”  erkek bedeni olması biyoloji dersinde incelediğimiz resimlerin ötesinde bir soruna işaret ediyor. Filipovic, bir asırdan fazla bir süredir, ilaçların öncelikle erkekler üzerinde test edildiğini, yan etkilerininse farklı  bedenlere ve farklı hormonlara sahip kadınlar için iyi anlaşılmadığını söylüyor. Erkek vücudu, biyoloji derslerinde, tıp eğitiminde ve araştırmalarda “varsayılan” kabul edildiğinde, kadınlar “standart dışı” kalıyor: “Sadece bir cinsiyet varsayılırsa , diğeri, öteki olur.”

Kaynak: BBC Türkçe, Guardian

 

avatar
  Kaydol  
Bildir
3 Mayıs 2019