Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu

22. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivalinde ödüller sahiplerine takdim edildi. Bu yıl Onur Ödülü’ne sinema ve tiyatro sanatçıları Ayla Algan ve Sumru Yavrucuk layık görüldü.

Bu yıl “Hikayem 22.0” temasıyla düzenlenen 22. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivalinde ödüller sahiplerini buldu. Opera Sahnesi’nde gerçekleştirilen festival ödül töreninin sunuculuğunu tiyatro oyuncusu Yetkin Dikinciler ve Ece Dizdar üstlendi.

22. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde, bu yıl Onur Ödüllerine sinema ve tiyatro sanatçıları Ayla Algan ve Sumru Yavrucuk layık görüldü.

Ayla Algan, “Bir ödül töreninin 22 sene boyunca devam etmesi çok önemli. Tebrik ediyorum herkesi ve çok teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız” diye konuştu.

Festival “Bilge Olgaç Başarı Ödülleri”ni sinema ve belgesel yönetmeni Pelin Esmer ve oyuncu Meltem Cumbul aldı.

Cumbul, ödülünü geçtiğimiz günlerde vefat eden yönetmen ve senarist Yavuz Özkan anısına aldığını söyledi: “Bu ödülü 1994’te sinemaya ilk adımımı attığım Bir Sonbahar Hikayesi filminin yönetmeni ve senaristi Yavuz Özkan anısına alıyorum” diye konuştu.

“Genç Cadı” Ödülü bu yıl Gözde Çığacı’nın oldu

“Genç Cadı” oyuncu ödülü ise yönetmen Sefa Öztürk’ün “Güven” filminde oynayan Gözde Çığacı’ya verildi. Ödül, kadının emeğinin gelecek kuşaklarda daha da görünür olması, gençlerin sinema sektöründe yaptığı başarılı çalışmaları teşvik etmek amacıyla veriliyor.

Ödülünü Şencan Güleryüz’ün elinden alan Çığacı, annesi ve babasına kendisini özgür bir kadın olarak yetiştirdikleri için teşekkür ederek, “İyi ki beni bu kadar cadı yetiştirdiler. Cadı olmak çok güzelmiş” dedi.

2009’da Elit İşcan, 2010’da Damla Sönmez, 2011’de Esme Madra, 2012’de Ezgi Mola, 2013’de Neslihan Atagül, 2014’de: Ayris Alptekin, 2015’de Begüm Akkaya, 2016’da Ece Yüksel, 2017’de Ecem Uzun, 2018’de ise Öykü Karayel “Genç Cadı” ödülüne layık görülmüştü.

Tema ödülü ise Kadın Eserleri Kütüphanesi ile Bilgi Merkezi Vakfına verildi.

avatar
  Kaydol  
Bildir
27 Mayıs 2019