Umut Yaşatır: Dünyanın Dört Bir Yanından İlham Veren Kadınlar

Tüm insanlık olarak zor günlerden geçiyoruz. Dünya çapında yayılan salgına karşı fiziksel ve zihinsel olarak ayakta kalmanın bir yolu da umudu korumaktan geçiyor. Dünyanın dört bir yanından kadınlar düşünceleri ve eylemleriyle bize değişim ve daha iyi bir gelecek için ilham ve umut veriyor.

ABD

Kasım 2019’da, konut güvencesi olmayan bekar anneler yasadışı bir şekilde Kaliforniya, Oakland’da boş bir eve yerleşip kendilerine bir yaşam kurdular. Çocuklarıyla birlikte evi işgal eden anneler, “Anneler için Konut” (Moms 4 Housing) hareketini başlattılar. Evsizlik sorunu özellikle San Francisco Körfez Bölgesi’nde git gide büyüyor ancak aktivistler bunun ülke çapında bir sorun olduğuna işaret ediyor.

Hareketin kurucu ortaklardan biri olan Misty Cross “Konut için Anneler”in amacını şöyle anlatıyor:

“Anneler için Konut” ismini koyduk çünkü mücadeleyi anneler olarak veriyoruz. Ancak amacımız herkes için konut üzerine odaklanmak. ”

Avustralya

Uzmanlar, bu yıl yaşanan benzeri görülmemiş orman yangınında bir milyardan fazla hayvanın öldüğünü tahmin ediyorlar. Avustralya’nın en büyük vahşi yaşam kurtarma organizasyonu WIRES ‘da gönüllü olan 48 yaşındaki Tracy Burgess bu süreçte, keseli sıçanların, uçar tilkilerin, vombatların ve diğer hayvanların bakımını üstlendi. Burgess evinde şu an evinde 14 keseli sıçan besliyor.

Ciddi şekilde yaralanmış hayvanları görmenin hiç kolay olmadığını anlatıyor Burgess:

“Onları ötenaziye götürdüğüm her zaman ve her veterinerden eve dönüşümde ağlıyorum. Ama ağlamayı bırakırsam, tüm bunlar beni rahatsız etmeyi bırakmış demektir, o zaman da bu işi bırakırım.”

Çin

Geçtiğimiz Haziran ayında, 1 milyona yakın insan, Hong Kong’da sokaklara çıktı ve şehir genelinde birkaç ay süren protestolar gerçekleştirdi. Büyük ölçüde gençlerin liderlik ettiği protestolar giderek şiddetlendi. Üniversite öğrencisi Sonia Ng bu protestoculardan biriydi – ve Hong Kong polisini, kendi ismini açıklayarak cinsel tacizle suçlayan tek kadındı.

“Hepimiz Hong Kong’un bizim evimiz olduğunu biliyoruz ve cinsiyet ayrımı gözetmeksizin cesurca ayağa kalkmalıyız.”

Japonya

Geleneksel cinsiyet normları Japonya toplumuna derinlemesine içkindir ancak genç kadınlar uzun saatler ve gece geç saatlerde içki içmeye çıkmak anlamına gelen erkek egemen “beyaz yaka” iş dünyasında varlık gösterme mücadelesi veriyor. Bu kadınlar eski meslektaşlarına tanınmayan bir hakkın peşinde: Üst düzey pozisyonlar ve tatmin edici bir ev yaşamı.

25 yaşında bir muhasebeci olan Yuko‘nun söylediği gibi:

“Eski nesil neyin değiştiğini ve genç kadınların ne istediğini gerçekten anlamıyor ve bu beni gerçekten kızdırıyor.”

Afganistan

Taliban yönetimi altında kadınların Afganistan’da herhangi bir siyasi sürece dahil olması düşünülemezdi. Fakat bugün kadınlar milletvekili, aktivist, girişimci ve belediye başkanı olabiliyor. Fawzia Koofi bu kadınlara sadece bir örnek. Parlamentonun ilk kadın üyesi ve başkan vekili olan Koofi, Taliban ve ABD arasındaki barış görüşmelerine katıldı.

Bu müzakereler hakkında konuşan Koofi şöyle diyor:

“Barış müzakereleri gibi zor süreçlerde kadınlar olmadığı müddetçe, kendimizi nereye gidebileceğimiz ve neler yapabileceğimiz konusunda sınırlandırmış oluyoruz.”

Meksika

1998 yılına kadar Tijuana’da profesyonel kadın dövüşleri yasadışıydı. 12 yaşındayken, eski bir boksör olan babası, Kenia Enquez‘i eğitmeye başladı. Şimdi 25 yaşında ve profesyonel bir boksör olan Enriquez, yeni nesiller için boksörlüğü teşvik ediyor: Genç kadınlar ve kız çocukları için kendi turnuvasını organize ediyor.

Enriquez şöyle diyor:

“Şu an olduğum kişi daha güçlü, daha karakterli ve arkamdan gelenleri desteklemeye çalışan biri.”

Arjantin

Geçtiğimiz haftalarda, Arjantin Cumhurbaşkanı Alberto Fernández kürtajı yasallaştırmak için Arjantin Kongresi’ne bir yasa tasarısı sunacağını söyledi. Bu yasa, kürtajın büyük ölçüde yasaklandığı Latin Amerika’daki savunucular için büyük bir kazanım olacak. Aynı zamanda ülkedeki cinayet kurbanı kadınları onurlandıran bir dokuma kooperatifi olan Tejiendo Feminismos (Dokuma Feminizmleri) gibi ülkede kürtajı yasallaştırılması için mücadele eden feminist gruplar için de.

Tejiendo Feminismos’un kurucu ortağı Victoria Zapata’nın da dediği gibi:

“Gücü örüyoruz. Ve ördüğümüz güç feminist. Kimseyi dışarda bırakmaz.”

İspanya

Uzmanlara ve raporlara göre, İspanya’da ev bakım sektöründe çalışan göçmen kadınlar sömürü ve istismarla karşı karşıya, uzun saatler çalışıyor ve asgari ücretin altında maaş alıyorlar. Barselona’da hayat pahalılığı arttıkça, yıllardır ev işçiliği yapan kadınlar yeni zorluklarla karşılaşıyorlar – ancak birbirlerine bu zor zamanlarda destek oluyor ve hakları için mücadele veriyorlar.

Şilili 63 yaşındaki Isabel Escobar, mücadelelerini şöyle özetliyor:

“Bu işlerin tanınması gerekiyor, çünkü insanların yaşamlarının bakımını biz üstleniyoruz.”

Kenya

Throttle Queens, Kenya’nın Nairobi faaliyet gösteren 18 motosiklet kulübünden biri ve grup sadece kadınlardan oluşuyor. Üyeleri arasında bir beslenme uzmanı, çocuklar için faaliyet gösteren bir eğlence şirketinin CEO’su ve bir sanatçı kolektifinin kurucu ortağı bulunuyor.

Throttle Queens’in 32 yaşındaki üyesi Victoria Musyoki şöyle diyor:

“Motosiklet bana güven verdi. Beni zihinsel olarak daha dayanıklı ve disiplinli yaptı. Artık daha korkusuzum. ”

Kaynak: The Lily

avatar
  Kaydol  
Bildir
23 Mart 2020