UN Women’dan Kadın Adaylara Siyaset Eğitimi

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women), Adana, Gaziantep, İzmir ve İstanbul’da düzenleyeceği ‘Yerel Siyaset Atölyeleri’ ile yereldeki kadın adayları 2019 yerel seçimlerine hazırlayacak. Atölyelerde adaylık süreci hazırlıkları, seçmenlerle iletişim, kampanya için finansal kaynak yaratma, kampanya yönetimi, seçim kanunları ve siyasette kadına yönelik şiddet gibi konularda eğitim verilecek.

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) yereldeki kadınların siyasete katılımlarını desteklemek amacıyla, 2019 yılında gerçekleşecek yerel seçimler öncesinde kadın aday ve aday adaylarına yönelik güçlenme atölyeleri düzenliyor.

İlki 14-16 Aralık 2018 tarihleri arasında Adana’da gerçekleşecek olan ‘Yerel Siyaset Atölyeleri’, 18-20 Aralık 2018 Gaziantep, 22-24 Ocak 2019 İzmir ve 26-28 Ocak 2019 tarihlerinde İstanbul’da devam edecek.

“Siyasette Adın Var, Siyasette Kadınlar Var” sloganıyla kadın adayları eğitimlere davet eden Yerel Siyaset Atölyeleri’ne, il ve ilçelerde belediye başkanlıklarına ve belediye meclis üyeliklerine adaylık başvurusu yapmış olan ya da yapacak olan kadınlar başvurabiliyor.

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi uzmanları tarafından verilecek olan eğitimlerde katılımcılara, adaylık süreci hazırlıkları, seçmenlerle iletişim, kampanya için finansal kaynak yaratma, kampanya yönetimi, seçim kanunları ve siyasette kadına yönelik şiddet gibi konularda bilgi sunulacak.

Üç günlük eğitimin sonunda adaylar; seçim sistemini birlikte gözden geçirecek,
rolleri ve sorumlulukları üzerine tartışacak, liderlik özelliklerini geliştirecek, interaktif bir şekilde eğitime katılarak seçime hazırlık yapacaklar. Eğitimde ayrıca katılımcılara, toplumsal cinsiyet eşitliği ile birlikte kadınların siyasi katılımının ve liderliğinin önemi aktarılacak.

Eğitime katılmak isteyen adaylar adayegitimbasvuru@hotmail.com adresine elektronik posta atarak başvuru formu talep edebilirler.

UN Women kadınların siyasete katılımı için çalışıyor

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) kadınların yönetim pozisyonlarına eşit olarak katılmaları ve siyasi katılımları için çalışmalar yürütüyor. ‘Yerel Siyaset Atölyeleri’, kadınların siyasi katılımını ve karar alma mekanizmalarında temsiliyetini artırmayı hedefleyen “Türkiye’de Siyasi Liderlik ve Siyasi Katılımda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” projesi kapsamında hayata geçirildi.

Proje, kadınların siyasetteki temsil oranlarının düşüklüğüne dikkat çekiyor. 2014 yılında gerçekleştirilen yerel seçimlere göre, belediye başkanlarının %2.8’i, belediye meclis üyelerinin %10.7’si ve il genel meclisi üyelerinin %4.7’si kadınlardan oluşuyor.

Proje, “Kadınların siyasi, ekonomik ve sosyal hayatın karar alma süreçlerine tam ve etkin bir biçimde katılımlarının ve kadınlara karar alma mekanizmalarında, her düzeyde lider olabilmeleri için eşit fırsatlar tanınmasının güvence altına alınması” hedefine yönelik olarak
çalışıyor.

Kapak Görseli: Huffington Post

avatar
  Kaydol  
Bildir
14 Aralık 2018