“Vazgeçmeye Niyetimiz Yok”: Feminist Gece Yürüyüşü Engellendi

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde İstanbul’da düzenlenen 17. Feminist Gece Yürüyüşü polis tarafından engellendi. Kadınların her yıl büyük bir coşku ile kutladıkları bu barışçıl, renkli gece yürüyüşünün yasaklanmasını kınıyoruz. Böylesine anti-demokratik yasaklamalar kadınların haklı Eşitlik ve Adalet arayışını engelleyemeyecek.

Fotoğraf: Twitter

17. Feminist Gece Yürüyüşü için kadınlar 19.30’da İstiklal Caddesi’nin Taksim girişindeki Fransız Kültür Merkezi önünde buluşulacağını duyurmuştu.

Ancak polis İstiklal Caddesi’ne çıkışları kapattı. İstiklal Caddesi’ne çıkan tüm ara sokaklar bariyerlerle kapatılmasına rağmen, Taksim Meydanı’nda biraraya gelen kadınlar Fransız Kültür Merkezi önüne kadar ilerledi.

Kadınları engelleyemeyen polis, gaz sıkarak İstiklal Caddesi’ndeki eyleme plastik mermi ve biber gazıyla saldırdı. Kadınlar Taksim’in ara sokaklarında eylemi sürdürdü.

Fotoğraf: Twitter

Feminist Gece Yürüyüşü için yapılan açıklamada 8 Mart’ın yasaklanmaya çalışılması protesto edildi.  17.Feminist Gece Yürüyüşü Platformu “8 Mart Yasaklanamaz” başlıklı bir metin yayınladı:

#8MartYasaklanamaz

Çünkü 8 Mart Dünya Kadınlar Günü.

Çünkü 8 Mart tüm dünyada biz kadınların binler, on binler, milyonlar olup sokakları, meydanları doldurduğumuz, hayatı durdurduğumuz, haklarımız ve özgürlüğümüz için sesimizi yükselttiğimiz gün.

Çünkü feminist mücadelemizin geri dönüşü yok!

İstanbul’da, 2003’ten bu yana, yani 16 yıldır, kesintisiz bir şekilde, coşkuyla gerçekleştirdiğimiz 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü bu sene engellenmek isteniyor. Hâlbuki biz İstiklal’de bomba patladığı sene de yürüdük, İstiklal Caddesi’nin baştan aşağı inşaat çukurlarıyla dolu olduğunda da, Olağanüstü Hâl koşulları altında da… Hiçbir durumda, biz kadınlar, 8 Mart’ta sokakları bırakmadık. Hatta yıllar geçtikçe 100’e yakın kadının başlattığı bu yürüyüş 40 binleri buldu, feminist isyanımız sokaklara sığmaz oldu.

Krizle başa çıkmaya mecbur edildiğimiz, yargı dâhil tüm kurumların içinin boşaltıldığı, demokrasinin varlığından dâhi söz etmenin mümkün olmadığı, sessizleştirilmiş bir ülkede kadınlar hayatlarına sahip çıkmasın istiyorlar. Haklarımızın gasp edilmeye çalışıldığını, eşitlik talebimizin susturulmaya çalışıldığını, bize itaatin öğütlendiğini görüyoruz. Her gün çeşitli biçimlerde şiddete uğrarken bize, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde evde oturun deniyor!

Soruyoruz: Bu toplumun yarısını oluşturan kadınların haklarından rahatsız olan, kadınların sesini kısmaya çalışan devlet, kimin devleti?

Bu isyandan, eşitlik talebimizden, daha özgür bir hayat tahayyülümüzden, kahkahamızdan, arzularımızdan, varoluşumuzdan, yılların mücadelesiyle kazandığımız haklardan ve 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’müzden vazgeçmeye hiç niyetimiz yok. Haklı olduğumuzu biliyoruz. Hakkımız olduğunu biliyoruz.

Tüm kadınları 8 Mart gecesi İstiklal Caddesi’ni varlığımızla mora boyamaya, kalabalığımızdan güç bulmaya çağırıyoruz!

avatar
  Kaydol  
Bildir
8 Mart 2019