Ve Oscar Regl ile İlgili Bir Belgesele Gider

Bu yıl Oscar Ödülleri’nde “En iyi Kısa Belgesel” ödülünü, Hindistan’da regl dönemine ilişkin tabuları konu alan “Period. End of Sentence.” adlı film aldı.

Filmin yönetmeni Rayka Zehtabchi, ödülü “Regl hakkında bir filmin Oscar kazandığına inanamıyorum!” sözleriyle karşılarken, yapımcı Melissa Berton, “Regl olmak kızların eğitimine son vermemeli” dedi.

“Period. End of Sentence”, Hindistan’ın Delhi kırsalında bir kasabada regl tabularının kız çocukları ve kadınların hayatını nasıl etkilediğini anlatan bir kısa belgesel. Belgesel, bu tabuların birçok kız çocuğunu nasıl okulu bırakmaya zorladığını, kadınların tapınaklarda ibadet etmelerini ve temel sağlık gereçlerine erişmelerini engellediğini gösteriyor. Ve sonunda köye bir hijyenik ped makinesi kurulduğunda bu tabuların nasıl yıkıldığını.

Belgesel için Hindistan’da yüzlerce kadın ve erkekle konuştuklarını anlatan Zehtabchi’yi en çok şaşırtan reglin ne anlama geldiğini sorduklarında aldıkları cevaplar olmuş: “Bazı kişiler tüm yaşamlarını boyunca regl olduğunu söylerken, bazıları reglin ne olduğunu dahi söyleyemiyordu. Her ay neden regl olduklarını bilmiyor ya da anlamıyorlardı. Aslına bakarsanız, çoğu reglin bir hastalık olduğuna inanarak geçiriyordu hayatını.”

Berton, belgeselin Oscar’a aday gösterildiği günden bu yana, hijyenik ped makinesi kurmaları için dünyanın dört bir yanından kendilerine istek yağdığını anlatıyor: “Yaşadıkları bölgede ped makinesi kurulmasını isteyen 2500’den fazla e-posta aldık. “

Zehtabchi ise kendisi için Oscar heykelinin anlamını şöyle özetliyor: “Bunu değişim için bir araç olarak ve insanların adet hakkında konuşabilmesini sağlamak için kullanacağız.”

avatar
  Kaydol  
Bildir
27 Şubat 2019