Viyana’da Operası Sahnelenecek İlk Kadın: Olga Neuwirth

Bugüne dek dünyanın en önemli operalarına ev sahipliği yapmış olan Viyana Operası’nın 150 yıllık tarihinde ilk kez bir kadın tarafından uyarlanan opera sergilenecek.

Olga Neuwirth’ün Virginia Woolf’un “Orlando”sundan uyarladığı opera, kimlikler ve trans kimlik konularına eğiliyor.  “Bu uyarlama aslında cinsel kimlikler üzerine genel algıyı sorgulayan bir çalışma. Orlando, her türlü ikiliği sorgulayan ve hem kendi yaşamında hem de sanatta  “arada kalma” hissini yaşayan olağanüstü bir insan. Opera, ifade özgürlüğü ile ilgili, kim olduğunla ilgili, sevdiğin kimliğini seçmek ve bir erkek veya kadın olsan da bu kimliğin rafa kaldırılmamasıyla ilgili” diyor Neuwirth.
Orlando günümüze taşınıyor
Canı istediğinde bukalemun gibi biçim, daha doğrusu cinsiyet ve kimlik değiştiren tarihi bir karakter olan Orlando, erkek olarak başladığı hayatını kadın olarak sürdürür. 1928 yılında son bulan hikayenin opera uyarlaması ise Orlando’nun yaşamını günümüze kadar getirecek. Orlando’nun çocuğu rolünde transseksüel Amerikan kabare sanatçısı Justin Vivian Bond’ı göreceğiz.
Orlando’daki bütün kilit rollerde kadınları görüyoruz. Neuwirth, oyun yazarı Catherine Filloux ile birlikte librettoyu yazdı; İngiliz yönetmen Polly Graham, prodüksiyonun sahnelemesinden sorumlu ve kostümler Comme des Garçons’un kurucusu Rei Kawakubo tarafından tasarlandı.
Kadın karakterleri hep korkunç kaderlerin beklediği opera, en kadın düşmanı sanat biçimi olarak nitelendiriliyor. Ancak kadın besteciler ve yönetmenlere giderek daha fazla alan tanınması ve yeni mekan ve formatlar içeren deneysel yaklaşımların benimsenmesi önemli bir değişimin habercisi.

Büyük, geleneksel operalarda bu değişim oldukça yavaş ancak girişimler de yok değil.  Örneğin, 2016’da New York Metropolitan Opera’da, ilk kez bir kadın tarafından yazılan opera sergilendi ( Fin besteci Kaija Saariaho L’amour de loin’i sahneledi.) Londra’da, Kraliyet Operası, klasik operaların yeni bakış açılarından ele alınması için daha fazla sayıda kadın yönetmen ve yaratıcı ekibi dahil etme sözü verdi.

Opera binaları müze haline geldi

Neuwirth, kadın besteciler için otuz yıl öncesine kıyasla fırsatların çoğaldığını ifade ediyor ancak ilerleme beklenen seviyede değil:  “Çoğu opera binası maalesef müze haline geldi, bu nedenle çağdaş bestecilerin iddialı bir müzikle yeni bir şeyler yaratabileceğine dair inanç, 1970’dekine kıyasla daha da köreldi.”

Kaynak: Guardian

avatar
  Kaydol  
Bildir
27 Kasım 2019