WWW’nin Mucidi: Kadınlara Yönelik Çevrimiçi Şiddet Durdurulmalı

Kadınlar ve kız çocukları, cinsel taciz, tehditkar mesajlar ve ayrımcılığın had safhaya ulaştığı çevrimiçi şiddetle karşı karşıya. WWW’nin mucidi Tim Berners-Lee web’in güvenli bir yer olmaktan çıktığı konusunda uyarıyor.

Dünya çapındaki ağın mucidi, çevrimiçi istismardaki “tehlikeli eğilimin” kadınları işlerini bırakmaya, kız çocuklarının okulu asmaya zorladığını, ilişkilere zarar verdiğini ve kadınların düşünceleri paylaşmasına engel olduğunu söylüyor: “İnternetin kadınlar açısından iyi sonuç vermiyor.”

“Dünya, her yerde kararlı şampiyonlar sayesinde cinsiyet eşitliği konusunda önemli ilerleme kaydetti,” diyor Berners-Lee. “Ancak, LGBTQ + topluluklarından ve diğer ötekileştirilmiş gruplardan gelen kadınların ve kız çocuklarının, özellikle de beyaz olanlar olmayan için çevrimiçi tehlikenin bu ilerlemeyi tehdit etmesinden endişe duyuyorum.”

Berners-Lee “acil” dikkat gerektiren üç alana vurgu yapıyor. Birincisi, dünyadaki kadınların yarısından fazlasını, büyük ölçüde çok pahalı olduğu veya kullanmak için ekipmana veya becerilere sahip olmadıkları için çevrimdışı tutan dijital bölünmedir.

İkincisi, çevrimiçi güvenlik: Berners-Lee’nin kurduğu Web Foundation tarafından yapılan bir ankete göre, genç kadınların yarısından fazlası cinsel taciz, tehdit edici mesajlar alma ve özel görüntülerin rızası olmadan paylaşılması da dahil olmak üzere çevrimiçi şiddet görmüş. Büyük çoğunluğu sorunun daha da kötüye gittiğine inanıyor.

Üçüncü tehdit ise, ayrımcılığı yineleyen ve şiddetlendiren kötü tasarlanmış yapay zeka sistemlerinden kaynaklanıyor. “Birçok şirket bu ayrımcılıkla mücadele etmek için çok çalışıyor. Ancak kaynak ayırmadıkça ve önyargıyı azaltmak için takımları çeşitlendirmedikçe, ayrımcılığı daha önce hiç görülmemiş bir hızda ve ölçekte yaygınlaştırma riskiyle karşı karşıyalar.

İnternet, korona günlerinde yaşama tutunma aracı

Berners-Lee, koronavirüs salgınının harekete geçmenin ne kadar ivedi olduğunu gösterdiğini söylüyor. Berners-Lee’ye göre işyerleri ve okullar kapanmaya zorlandıkça, web’in insanların çalışmaya devam etmesini ve çocukların eğitime devam etmesini sağlayan bir “yaşama tutunma” aracı olması gerekli.

Berners-Lee şirketleri ve hükümetleri bu yıl çevrimiçi istismarla mücadele etmeye öncelik vermeye çağırıyor. Kadınların çevrimiçi deneyimleri hakkında daha fazla verinin toplanması ve yayınlanması gerekirken, ürünlerin, politikaların ve hizmetlerin tümü, tüm geçmişlerden kadınların verileri ve geri bildirimleri temel alınarak tasarlanmalı.

Kaynak: Guardian

avatar
  Kaydol  
Bildir
18 Mart 2020