Yabancı Uyruklu Çocuklara Cinsel İstismar Yüzde 736 Arttı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, İçişleri Bakanlığı’nın verilerini kullanarak “Yabancı Uyruklu Çocuklara Yönelik Cinsel Suç Atlası” adlı bir rapor hazırladı.

T24

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi tarafından İçişleri Bakanlığı’nın verileri kullanılarak hazırlanan “Yabancı Uyruklu Çocuklara Yönelik Cinsel Suç Atlası” adlı rapor, Türkiye’de cinsel saldırıya uğrayan yabancı uyruklu çocuk sayısının rekor düzeyde arttığını ortaya koydu.

İlgezdi, savaş, çatışma ve kötü koşullar gibi nedenlerle ülkelerinden ayrılmak zorunda bırakılanlar arasında, en çok etkilenenlerin çocuklar olduğuna dikkat çekti. Yabancı uyruklu çocukların kuma ve erken yaşta evlendirilmeye kadar varan cinsel istismar türlerine, uyuşturucu ticareti, dilencilik ve ev hizmetçiliği gibi sömürüyle karşı karşıya kaldıklarını belirten İlgezdi, istismar verilerinin görünenden de fazla olduğunu ifade etti.

“Bizlerden saklanan veriler, insan tacirleri tarafından biliniyor”

Biyografya

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre, İlgezdi, “Türkiye’ye ‘refakatsiz’ olarak gelen yabancı uyruklu çocukların gerçek sayısına ve akıbetlerine ilişkin verilere ulaşmak imkânsız. Bu rakamlar bizlerle paylaşılmıyor. Bizlerden saklanan veriler, insan tacirleri tarafından biliniyor. Çünkü göç olgusu, gelecek kaygısı, daha iyi bir yerde yaşama arzusu, göçmen konumuna düşen kişileri doğrudan suç örgütlerinin kucağına itiyor” dedi.

İstismara uğrayan yabancı çocukların sayısı arttı

Raporda, şu tespitler yer aldı:

  • Türkiye genelinde 2014-2017 yılları arasında çocuklara yönelik cinsel saldırı vakaları yüzde 67 oranında artarken aynı dönemde yabancı uyruklu çocukların hedef olduğu vakalar neredeyse 8.5 kat arttı.
  • 2014’te 170 olan cinsel şiddet mağduru yabancı uyruklu çocuk sayısı 2017’de yüzde 736 artışla, 1421’e yükseldi.
  • 2017 yılında cinsel şiddet mağduru olan toplam çocuk sayısı, 2016 yılına göre yüzde 43 oranında arttı.

Yabancı uyruklu kız çocuklarının en fazla cinsel şiddete uğradığı kent Hatay

İçişleri Bakanlığı verilerine göre;

  • 2016 yılında cinsel suç mağduru olan yabancı uyruklu çocuk sayısı 992’ydi. 2017 yılında haftada 25 yabancı uyruklu kız çocuğunun cinsel saldırıya uğradığı ortaya çıktı.
  • 2017 yılında 1300 olarak kayıtlara geçen cinsel istismar mağduru kız çocuğu sayısında bir önceki yıla göre yüzde 42 artış yaşandığı görüldü.
  • 2014-2017 yılları arasında yabancı uyruklu kız çocuklarının en fazla cinsel şiddete uğradığı kent Hatay olarak tespit edildi. Hatay’da 408 yabancı uyruklu kız çocuğu cinsel şiddet mağduru olduğu gerekçesiyle güvenlik birimlerine getirildi.
  • Hatay’ı 241 mağdur yabancı uyruklu kız çocuğu ile Mersin, Gaziantep (205), İstanbul (204), Bursa (195), Kilis (151), İzmir (143), Konya (133), Adana (122) ve Şanlıurfa (116) izledi.

Kaynak: T24, Sputnik Türkiye

avatar
  Kaydol  
Bildir
22 Ekim 2019