Yayıncılar İçin Cinsiyet Eşitliği Rehberi

Avrupa Yayıncılar Birliği’nin yayınladığı “Kamusal Yayın Kuruluşları İçin Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Rehberi”ne göre, kamusal yayın kuruluşlarında yüksek ve yönetici pozisyonlarındaki kadınların oranı yüzde 25’ten daha az.

Rapora göre kamusal yayın kuruluşlarında işgücünde kadınların oranı yüzde 44, ancak yüksek pozisyonlarda ve yönetici pozisyonlarındaki kadınların oranı yüzde 25’ten daha az.

Aynı zamanda Uluslararası Yayıncılık Kongresi’ndeki 50 bin katılımcının yalnızca yüzde 15’i kadındı. Medya sektörünün özellikle teknoloji ve dağıtım alanlarında kadınların katılımı çok seyrek.

Cinsiyet eşitliği için tek bir formül yok

Avrupa Yayıncılar Birliği herhangi bir sektörde cinsiyet eşitliğini sağlamak için tek bir formül olamayacağı için, yayıncıların kendi verilerini cinsiyet eşitsizliği odağıyla incelemelerini talep ediyor. Rapora göre çözüm üretmek için işgücü hakkında nicel ve nitel bulgulara odaklanarak sistematik, yapısal ve kültürel sorunlar saptanmalı ve bunlar hakkında şirket politikaları geliştirilmeli.

Raporda kadınları başvuru yapmaya teşvik edecek işe alım ve teşvik uygulamalarının önemli olduğu vurgulanırken, şirketlerin ayrımcılık, cinsel taciz, psikolojik taciz ve cinsiyetçiliği açık olarak tanımlayarak onlara karşı önlem alması gerektiği ifade ediliyor.

Erkek çalışanları bilinçlendirin

Dünya çapında çalışmalar yürüten sivil toplum kuruluşu Catalyst’e göre  işyerinde ve toplumda cinsiyet eşitsizliği konusunda bilinçlendirilen erkeklerin cinsiyet eşitliğini destekleme ihtimali yükseliyor. Bu nedenle rapor erkekleri cinsiyet eşitsizliği hakkında düşünmeye teşvik etmeyi, onları bilinçlendirerek daha dengeli toplumsal alanlar oluşturma çabalarına katılmalarını sağlamayı öneriyor.

Kaynak: Bianet

avatar
  Kaydol  
Bildir
24 Aralık 2019