Yeni Bir Alfabe Mümkün: Feminist Alfabe

Uluslararası AF Örgütü Türkiye Şubesi tarafından hayata geçirilen Türkiye’nin ilk feminist alfabesiçocukların yeni, barışçıl, toplumsal cinsiyet kalıplarından sıyrılmış kelime ve kavramlarla tanışması için bir araç sunuyor.

Ortak bir çalışmanın ürünü olan alfabe, çocukların toplumsal cinsiyete dayalı kalıplara sıkıştırılmadan, oldukları gibi olmalarına, kendi yollarını çizmelerine, duygularını ifade etmelerine izin vermek üzere tasarlandı.

Alfabe ekibinde Hatice Kapusuz ve Özge Oğuz yer alırken, resimleme ve tasarım Linda Nihan tarafından yapıldı.

Yeni kelimelere ihtiyaç duyan çocukların ilk adımlarına eşlik etmek üzere yola çıkan feminist alfabede, cesaret, yaratıcılık, aktivizm ve daha birçok kavram yer alıyor.

Feminist Alfabe Seti’nde Neler Var?

Çocukların  barışçıl ve toplumsal cinsiyet kalıplarından sıyrılmış kelime ve kavramlarla tanışması için hazırlanan feminist alfabe kitapçığında, aktivizm, barış, eğitim hakkı, ısrar, merak, cesaret gibi kelimeler ve kelimeleri anlatan resimler yer alıyor.

Çocuklarla çalışacak kişiler için hazırlanan Kullanıcı Rehberi’nde ise kelimenin neden seçildiği, anlamı, feminizm ve çocuk hakları ile ilişkisi, arkadaş kelimeler (kavramı destekleyen kelimeler), kavramla ilgili kitaplar ve şarkılar, kavramla ilgili etkinlik yer alıyor.  Kitapta 120 kadar kitap önerisi, 30’dan fazla etkinlik ve 28 çocuk şarkısı bulunuyor. Kitaptaki etkinlikler fotokopi ile çoğaltmaya ve kullanıma uygun tasarlandı.

Sette yine tüm kelime ve resimleri içeren poster ve çocukların kendi kelimelerini üretmesi ve resimlemesi için de ayrı bir boş bir poster yer alıyor. Feminist Alfabe setini edinmek isteyenler ihe@amnesty.org.tr’ye mail atıp ya da burada bulunan formu doldurarak ücretsiz olarak temin edebilirler.

avatar
  Kaydol  
Bildir
11 Mart 2020