Yeni Bir Böcek Türüne Greta Thunberg’in Adı Verildi

Yeni bir böcek türüne, “dünya çapında iklim eylemlerine ilham vermesi ve bu konuda farkındalık yaratması” nedeniyle Greta Thunberg’in adı verildi.

Fotoğraf: ABC News

Dünya çapında iklim hareketinin sembolü haline gelen İsveçli 16 yaşındaki Greta Thunberg’in isminin bir böcek türüne verildiği açıklandı.

Londra Doğa Tarihi Müzesi’nin sitesinde, ilk kez 1960’larda Kenya’nın başkenti Nairobi’de kuru ot ve toprak örneklerinde gözlenen, 1978’de müzeye bağışlanan Ptiliidae familyasından bir böceğe, “dünya çapında iklim eylemlerine ilham vermesi ve bu konuda farkındalık yaratması” sebebiyle Greta Thunberg’in isminin verildiği belirtildi.

“Nelloptodes gretae” olarak adlandırılan böceğin, bir milimetreden küçük olduğu, gözleri ve kanatlarının bulunmadığı kaydedildi. Böceğin yeni bir tür olduğunu keşfeden Doğa Tarihi Müzesi’nde görevli bilim adamı Michael Darby, “Bu genç mücadelecinin yaptığı işten çok etkilendiğim için bu ismi seçtim ve çevre meselelerine farkındalığın artması yönündeki üstün çabasına teşekkür etmek istedim” dedi. İsmini Greta Thunberg’den alan böcekle ilgili bilimsel ayrıntılar, “The Entomologist’s Monthly Magazine” dergisinde yayımlandı.

İsveç Parlamentosu önünde başlattığı “Fridays For Future” adlı oturma eylemleriyle, iklim değişikliğine karşı yapılan öğrenci eylemlerinin sembolü haline gelen iklim aktivisti Greta Thunberg, İklim Zirvesi’nde yaptığı konuşması ve ön ayak olduğu iklim eylemleriyle dünyanın gündeminde olmaya devam ediyor.

avatar
  Kaydol  
Bildir
29 Ekim 2019