Yeni Meclis’ten Kadın Profilleri – 2

24 Haziran’da gerçekleşen seçimler sonucunda 27. Dönem Parlementosu şekillendi. Meclisin yalnızca altıda birini kadın vekiller oluştursa da, kadınların birlikte çalışarak bu niceliksel güçlüğü aşacağını düşünüyoruz ve toplumsal cinsiyet eşitliği için mücadele etmek adına niteliksel potansiyelleri bizlere umut veriyor. Daha önce paylaştığımız Yeni Meclis’ten Kadın Profilleri serisinin ikincisini de sizlerle paylaşmak istedik.

Aysu Bankoğlu

1989’da Bartın’da doğan Aysu Bankoğlu, 2012 yılında Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu ve avukatlık yapıyor. “Parlamento Komisyonları ve Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonunun Karar Alma Süreçlerine Etkisi” isimli yüksek lisans tezini yazmakta olan Bankoğlu, seçim sürecinde “Bartın’da şimdiye kadar hiç kadın milletvekili olmamış. Ben de 2015 yılında kadın milletvekili adayı idim. O yüzden de inşallah bu seçimde milletvekili olacağım. Seçildiğimde hem gençleri ve kadınların Mecliste sesi olacağım. Ben sürekli halkın içindeyim. Kapı kapı ziyaretler yapıyorum.” demişti.

Fatma Aksal

1965 yılındaKeşan’dadoğdu. 1986   yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Ekonomi Bölümü’nden mezun oldu. MEB Yurtdışı Eğitim Bursu ile Amerika Birleşik Devletleri Michigan State Üniversitesinde yükseklisans, Virginia Tech Üniversitesinde Ekonomi alanında doktora yaptı. Virginia Tech Universitesinde Makroekonomi ve Mikroekonomi dersleri verdi. Bütünülkelerin ortak sorunu olan işsizliğin azaltılmasında küçük işletmelerin rolü ;ve eğitim seviyesinin ücretleri belirlemedeki etkisi üzerine akademik çalışmalar yaptı. AKP Edirne İl Kadın Kolları Başkanlığı yapan Aksal, Edirne İl 5. Olağan Kadın Kongresi’nde kadınların siyasete katılımına dair “Nüfusumuzun yarısını oluşturan diğer yarısını da yetiştiren kadınlarımızın hayatın her aşamasında, ekonomide, bilimde, sanayide, teknolojide olduğu gibi siyasette varolmaları gerekiyor.” demişti.

Filiz Kerestecioğlu

HDP’nin 26. Dönem vekili olarak, mecliste feminist kimliği ile varolan Filiz Kerestecioğlu, 1987’dekiDayağa Karşı Yürüyüş Kampanyası’nın örgütleyicilerinden ve “Kadınlar Vardır”marşının da yaratıcısı. 2015 7 Haziran seçimiyle “yeterince erkek siyaseti gördük” diyerek meclise giren Filiz Kerestecioğlu, mecliste aktif bir şekilde kadın mücadelesini ve gündemini yükselten isimlerden oldu. Kerestecioğlu’na göre gerçek bir kadın bakanlığı ise şöyle olmalı:

“Gerçek bir kadın bakanlığı olması şu sebeple önemlidir; Kadın bakanlığı bütün bakanlıkların bütçelerine bakar, koordine eder, oradaki toplumsal cinsiyet konusundaki ayırımcılıkları görür, buna müdahale eder, örneğin toplumsal cinsiyete duyarlı bütçe hazırlanması için etkide bulunur, özellikle eğitim alanında ilkokuldan başlayarak kadın hakları eğitimi verir, her mesleğe kabulde, başta emniyet, yargı, tıp olmak üzere aynı şekilde toplumsal cinsiyet eşitliği için eğitim verir, parkların bahçelerin aydınlatılması için çevre bakanlığı ile iletişim kurar, kadınlardan yana sağlık hizmetlerinin arttırılması için uğraşır, emek alanında aynı şekilde esnek zamanlıydı, şuydu buydu deyip, kadınları evlere hapsetmeye çalışan uygulamaları denetler ve böyle şeylere asla izin vermez. Ev emeğinin toplumsallaştırılması, mahalle kreşlerinin açılması için denetimlerde bulunur. Kadına yönelik şiddetin önlenmesi için her şeyi yapar. En başta yaşam hakkını sağlamak için.”

“Kadınların gündemi ve taleplerinin ikincilleşmesine izin vermemeliyiz!” Çatlak Zemin’in Filiz Kerestecioğlu ile gerçekleştirdiği söyleşiye buradan ulaşabilirsiniz.

Hüda Kaya

1998’de başörtüsü eylemlerinin devam ettiği günlerde yolda yürürken gözaltına alındı, “Ulusal Bir Heyecan Gecesi ve Başörtüsü” başlıklı yazısı sebebiyle tutuklandı. 28 Şubat döneminin anlatıldığı ‘Başörtüsüne Özgürlük Yolunda- Görülmüştür’adlı iki ciltlik kitabı yayımlayan Kaya aynı zamanda Kardelen Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği’ni kurucusu ve eski başkanı, Uluslararası Müslüman Kadınlar Birliği (IMWU) üyesi ve Türkiye delegesi, Demokratik İslam Kongresi Şura Meclisi üyesi. Müftülere nikah kıyma yetkisi veren yasayla ilgili “kadın vahşetleri bitmeliyken, kadınlar için güvenli yaşam imkânları geliştirilmeliyken, kadın cinayetleri engellenmeliyken, erkeklere cinsiyet eşitliği ve bilinci kazandıracak farklı çalışmalar yapılması gerekirken; iktidar, cinsiyetçi ve erkekçi bir geleneğe, bir zihniyete teslim olmuş durumdadır. Bu düzenlemeler kadınlar için değil, erkeklerin hayatını kolaylaştırmak için getirilmektedir önümüze” demişti. kadın ve dayanışmaya dair ise şöyle görüş belirtiyor: “Bütün kadınlar olarak kadın kimliğimizle onurlu bir yaşama sahip çıkmak için dayanışmanın çok daha güçlü olması gerektiği dönemlerde olduğumuzu düşünüyorum.”

“Ailede, siyasette, dinde ‘erkek egemenliğine’ muhalif bir kadın: Hüda Kaya”:T24’ün Hüda Kaya ile gerçekleştirdiği söyleşiyi okumak için tıklayınız.

Remziye Tosun

 HDP Diyarbakır vekili olarak meclise giren Remziye Tosun, Sur’daki yasaklar sırasında evini terk etmediği için çocuğuyla birlikte cezaevine gönderilmişti .15 ay cezaevinde kaldıktan sonra tahliye edilen Tosun “mecliste kadınların sesi” olacağını ifade etmiş ve şöyle devam etmişti: “Erkek şiddetini koruyan bir politika yürütülüyor. Kadınların seslerini duyuracakları, başvuracakları bir mecra yok.  Buna yönelik projeler vardı ama kadın kurumlarının hepsi kapatıldı ve kadın milletvekilleri tutuklandığı için projeler hayata geçmiyor.”

“Suriçi’den Meclis’e: Diyarbakır Adayı Remziye Tosun”: Bianet’in Remziye Tosun ile gerçekleştirdiği söyleşiyi okumak için tıklayınız.

Sevda Erdan Kılıç

1980 yılında Eskişehir doğdu. İlk ve orta öğretimini Eskişehir’de tamamladıktan sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. İzmir Barosu’nun genç ve başarılı avukatlarından biri olan Kılıç, 9 yıldır serbest avukatlık yapıyor.Öğrencilik hayatının ardından 2000 yılında CHP’ye üye olarak siyasete atılan Kılıç, 2004 yılında önce Cumhuriyet Halk Partisi Buca İlçe gençlik kolu yönetim kurulu üyeliği’ne sonrasında, 8 yıl aradan sonra 2004 yılının Kasım ayında yapılan İzmir İl gençlik kolları kongresinde CHP İzmir İl Gençlik Kolu başkanı seçildi. CHP İzmir tarihinde seçimle ilk kadın gençlik kolları başkanı oldu. 2006 yılında CHP İzmir İl Disiplin Kurulu üyesi seçildi. Disiplin kurulunun en genç üyesi oldu. CHP’de İlçe ve İl Kongre delegelikleri görevlerini yaptı. 2009 Mart seçimlerinde Buca belediye başkan adayı olan Sevda Erdan Kılıç, kadın-erkek eşitliği noktasında şöyle görüş belirtiyor: “Bu hemen pat diye olacak bir şey değil, tabi bu yavaş ilerleyen bir süreç. Toplumun bu bilinci oluşturması gerekiyor, bu bilincin aşılanması gerekiyor ki kadın erkek eşitliği benimsensin ve böyle kotalara gerek kalmasın. Fakat maalesef biz AKP hükümetiyle kadınlar konusunda ilerlemek yerine geriliyoruz. Başbakan Erdoğan ne diyor, ”üç çocuk yapın” yani evde oturun çıkmayın bize de karışmayın der gibi… Aslında böyle bir süreç olumlu olmaya başlamıştı yavaş yavaş ve ama bu hükümetle birlikte geriye dönüş yaşıyoruz. O yüzden çok zor. Böyle bir hükümetle de ilerleme olması pek mümkün değil”

Sibel Özdemir

Sivas’ta 1979 yılında doğan Özdemir, Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat bölümünden mezun oldu Yüksek lisans eğitimini Galatasaray Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme alanında tamamladı.2013 yılında Marmara Üniversitesi Uluslararası Ekonomi alanında doktor ünvanını aldı.2012 yılı İstanbul İl Başkanlığı seçimlerinde il delegeliği görevinde bulundu. 2011 yılı Genel Seçimlerinde İstanbul İl Başkanlığının proje ekibine katıldı. Seçime yönelik projelerin hazırlanması çalışmalarında görev aldı. 7 Haziran 2015 Genel Seçimleri ile meclise giren Özdemir, Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyesi olarak mecliste kadın gündeminin takipçisi oldu. İsmail Kahraman’ın kadın milletvekillerini iftara davet ederken “bayan” şeklinde hitap etmesi üzerine ‘’Her gün kadın cinayetleri yaşanırken, daha hitap şeklinin bile düzelememiş olması zihniyetlerini yansıtıyor” demişti. Ayrıca, Şubat 2017’de Kadın cinayetlerinin ulaştığı vahim tabloyu ortaya koyan ve kadın cinayeti mağduru olan ailelerin desteklenmediğini savunan Özdemir, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na üç çağrıda bulunmuştu:

“1. İktidarlarınız döneminde korkunç boyutlara ulaşan kadın cinayetleriyle etkin mücadelede artık harekete geçin,

2.Cinayetlere ilişkin istatistiki bilgileri gizlemeye son vererek,

3.Sorumsuz politikalarınızla kaderlerine terk edilen mağdur ailelerine destek olun.”

Özlem Zengin

Özlem Zengin 1969 yılında Tokat’ta doğdu İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1990 yılında mezun oldu. 2003 yılında AK Partri İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi. 2005’den itibaren İl Başkan Yardımcısı olarak Tanıtım ve Medya Başkanlığı görevini üstlendi. 2011 yılına kadar devam eden süreçte üç dönem il yönetim kurulu üyeliği yaptı. 12 Mayıs 2012 ‘de, Üçüncü Olağan İstanbul İl Kadın Kolları Kongresi’nde AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları Başkanlığı’na seçildi. Haziran 2015 Genel Seçimlerinde 25. Dönem İstanbul Milletvekili olarak seçildi. Nisan 2018’e kadar Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olan Av. Özlem Zengin, Altınbaş Üniversitesi’nin düzenlediği ‘Kadına Şiddetle Mücadele Çalıştayı‘na katılmış, Çalıştayda yaptığı konuşmada “Ne kadar farklı siyasi görüşlerde olursak olalım, ne kadar farklı ekonomik statülerde, eğitim düzeyinde olursak olalım inanır mısınız birbirine en çok benzeyen şey aile hikayelerimiz, evlerin içindeki yaralar o kadar birbirine benziyor ki. İşte bu yaralı alan bir tarafıyla bizim için problemlere çözüm üretmekte bir şans noktası. Bu kadar yaralı alanda ortaksak çok farklı da olsak bu meselenin çözümünde birleşebiliriz. Ben kadın meselesinin Türkiye’de siyasi partiler açısından kesinlikle ortak bir mesele olmasını gerektiğini düşünüyorum. Mesele, problem aynı ve çözüm yolları konusunda kısmi farklılıklarımız olsa bile aslında benzer şeyleri düşünüyoruz” diye konuşmuştu.Uluslararası Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Günükapsamında gerçekleşen toplantıdaise, “kadınların dünyada acil çözüm isteyen problemleri var; başta şiddet, ayrımcılık, eğitime erişim olmak üzere.” demişti.

Kapak Görseli: “Hear our voice” – Samantha Hahn

 

 

avatar
  Kaydol  
Bildir
4 Temmuz 2018