Yeni Meclis’ten Kadın Profilleri – 3

24 Haziran’da gerçekleşen seçimler sonucunda 27. Dönem Parlementosu şekillendi. Meclisin yalnızca altıda birini kadın vekiller oluştursa da, kadınların birlikte çalışarak bu niceliksel güçlüğü aşacağını düşünüyoruz ve toplumsal cinsiyet eşitliği için mücadele etmek adına niteliksel potansiyelleri bizlere umut veriyor. Daha önce paylaştığımız Yeni Meclis’ten Kadın Profilleri serisinin üçüncüsünü de sizlerle paylaşmak istedik.

 

Bedia Özgökçe Ertan

27. Dönem HDP Van Milletvekili olan Ertan Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. İnsan Hakları Derneği Van Şubesinin kurucularından olup yönetim kademelerinde görev aldı. Bedia Özgökçe Ertan ayrıca Van Bölge Barosu İnsan Hakları Merkezi ve Van Barosu Kadın Hakları Merkezinin kurucularındandır.

2017 Mayıs ayında, çocuk istismarının önlenmesine dair önerge veren Bedia Özgökçe Ertan’ın önergesi AK Parti oylarıyla reddedilmişti. Ertan önergenin reddedilmesi üzerine yaptığı konuşmada “Çocuk gelinlerin artmasının vebali, bugün bu yasaya sessiz kalanların boynunda olacaktır” demişti. 

Bedia Özgökçe Ertan’ın çocuk istismarının önlenmesine dair sunduğu önergenin reddedilmesine karşı yaptığı açıklamayı okumak için tıklayın.

 

Burcu Köksal

CHP Afyonkarahisar Milletvekili olan Burcu Köksal 18 Ocak 1980 tarihinde Afyonkarahisar’da doğdu.İlk, orta ve lise öğrenimini Afyonkarahisar’da tamamlamasının arından 2002 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’den mezun oldu. “Afyonkarahisar Barosu Kadın ve Çocuk Hakları” komisyonlarında üyelik yaptı. Çeşitli sivil toplum örgütlerine üye olan Köksal, 2007 yılında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar İl Kadın Kolları Başkanlığı yaptı.

Türkiye’de kadınların her gün şiddete maruz kaldığını söyleyen Köksal, “İstanbul Sözleşmesinin iç hukukta hala daha yeteri kadar uygulanmadığını ve uygulanması içinde yeterli çalışma yapılmadığını görüyoruz. Ne yazık ki kadına yönelik şiddeti önleme ve kadın cinayetlerini engelleme isteği sadece kağıt üzerindeki açıklamalardan ileriye gidememektedir” demişti.

Burcu Köksal’ın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde yaptığı açıklamayı okumak için tıklayın.

 

Candan Yüceer

1973 yılında doğan Candan Yüceer, ilk, orta ve lise öğrenimini Ankara’da tamamlayarak, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Bir süre, Ankara, Samsun ve Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde hekim olarak çalışan Yüceer, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının yönetiminde de yer aldı. CHP Tekirdağ Milletvekili olan Yüceer, Kadın ve Çocuk Hakları İzleme ve İnceleme Komisyonu Başkanlığı yapmıştır.

Candan Yüceer, çocuğa yönelik artan istismara dair yaptığı açıklamalarda, istismarın artmasının en büyük nedenlerinden birinin iktidarın hayata geçirdiği politikalar ve cezasızlık sistemi olduğunu belirtiyor. Yüceer açıklamalarında, toplumun idam ve hadım tartışmalarına hapsedilmeye çalışıldığına vurgu yaparak, önemli olanın, bir daha yaşanmasın diye önleyici ve koruyucu tedbirlerin alınması olduğunu vurguluyor.

Candan Yüceer’in çocuk istismarı ve idam tartışmalarına yönelik değerlendirmelerini okumak için tıklayın.

 

Fatma Kaplan Hürriyet

20 Mart 1982’de Çerkezköy’de doğan Fatma Kaplan Hürriyet, Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Kocaeli Barosu’na bağlı serbest Avukat olarak çalıştı. CHP Kocaeli Milletvekili seçilen Fatma Kaplan Hürriyet, TBMM’de yeniden divan katip üyesi oldu. 

Kadın Bakanlığı kurulması gerektiğini söyleyen Fatma Kaplan Hürriyet açıklamalarında “Kuracağımız Kadın Bakanlığı ile kadınların sorunlarına en doğru ve en acil çözümleri yine kadınlarla birlikte alacağız. Bütün mahallelerde yeterli sayıda ücretsiz kreş açacağız. Çocuklarını özel kreşe gönderen ailelere belirli tutarda destek ödemesi yapacağız.” ifadelerini kullanmıştı.

Fatma Kaplan Hürriyet’in tekstil işçisi kadınlarla bir araya gelerek yaptığı açıklamaları okumak için tıklayın. 

 

Gülizar Biçer Karaca

1970 Denizli doğumlu olan Gülizar Biçer Karaca 1989’da Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Serbest avukatlıkla birlikte SHP’de siyasete başladı. 1990’da CHP Gençlik kollarında görev yaptı. 1999-2004 yılları arasında CHP’den Kınıklı Belediye Meclis üyeliği yaptı. Denizli Barosu Genel Sekreterliği yapan Biçer Karaca, Aile içi Şiddetin önlenmesi, Medeni Kanun ve Kadın Hakları konularında çalışmalar yaptı.

CHP Denizli Milletvekili olan Gülizar Biçer Karaca, TBMM kürsüsüne çıkarken taktığı mavi kurdelelerle çocuk istismarı konusunda farkındalık yaratmaya destek verdiklerini belirtti.

Çocuk istismarına yönelik farkındalık yaratmak için mavi kurdele takarak meclis yemini eden Gülizar Biçer Karaca’nın haberini okumak için tıklayın.

 

Jale Nur Süllü

CHP Eskişehir Milletvekili olan Jale Nur Süllü, ilk ve ortaokul öğrenimin tamamladıktan sonra liseyi ABD’de bitirdi. Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesinden mezun olduktan sonra yüksek lisansını Anadolu Üniversitesinde, doktorasını da Marmara Üniversitesinde gerçekleştirdi. 2008- 2016 yıllarını içeren ‘Türkiye’nin Kayıp Çocukları’ raporu hakkında değerlendirmelerde bulunan Jale Nur Süllü, başta çocuğun cinsel istismarı olmak üzere, çocuk intiharları, çocuk evlilikleri ve çocuk yoksulluğu gibi konuların çocuk sorunları kapsamında ele alınmasının gerektiğini savunarak, kaybolan çocuklarımızın ivedilikle takibe alınması ve diğer çocuk sorunlarına da gereken özenin bir an önce gösterilmesi için yetkili makamları göreve davet ettiklerini belirtti.

Jale Nur Süllü’nün kayıp çocuklara dair açıklamasını okumak için tıklayın.

 

Pervin Buldan

Foto: Berge Arabian

6 Kasım 1967 yılında dünyaya gelen Pervin Buldan aslen Hakkârili.  Liseden mezun olduktan sonra kısa bir süre Iğdır İl Özel İdaresi’nde memurluk yapan Buldan, 1995 senesinde “Cumartesi Anneleri”ne katıldı ve 4 yıl boyunca Taksim’de Galatasaray Lisesi önündeki eylemlerde yer aldı. 

27. dönemde HDP Eş Genel Başkanlık görevini yürüten Buldan, 2005 senesinde Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilen 1000 kadın arasında yer aldı.

Başta İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması gerektiğinin altını çizen Buldan yaptığı bir açıklamada “ 16 yıldır uyguladığı kadın düşmanı, cinsiyetçi ve ayrımcı politikalar biz kadınlara ölüm, yoksulluk, baskı ve şiddet olarak geri dönüyor. Ancak bunun karşısında biz kadınların mücadelesi de direnişle, cesaretle, dayanışmayla her geçen gün hızla büyüyor.” Demişti.

Pervin Buldan’nın kadınların mücadelesine dair yaptığı açıklamayı okumak için tıklayın.

 

Serpil Kemalbay

İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünden mezun olan Kemalbay, Sosyalist Dayanışma Platformu içinde yer aldı. 1997 yılında Dayanışma Evleri’nin kurucuları arasında yer alan Kemalbay daha sonra sendikaya dönüşecek İMECE Kadın Dayanışma Derneği’nin kuruluşunda görev yaptı.

Kadınların bedeni, kimliği üzerinden saldırılara maruz kaldıklarını belirten Kemalbay, “Ne giydiğimizden, nasıl yaşadığımıza, nasıl çalıştığımıza kadar bütün alanlarda bir saldırı altındayız. Yaşamın her yerinde kadınların iradesini ortaya koymaları açısından, daha demokratik, katılımcı, laik bir toplum inşa etmek istiyoruz.” demişti. 

Serpil Kemalbay’ın Cumhuriyet’te yer alan “Bu toplumun geleceğini kadınlar belirleyecek” başlıklı röportajını okumak için tıklayın.

*Kapak Görseli: “Hear our voice” – Samantha Hahn

avatar
  Kaydol  
Bildir
19 Temmuz 2018