Yeni Meclis’ten Kadın Profilleri

24 Haziran’da gerçekleşen seçimler sonucunda 27. Dönem Parlementosu şekillendi. Meclisin yalnızca altıda birini kadın vekiller oluştursa da, kadınların birlikte çalışarak bu niceliksel güçlüğü aşacağını düşünüyoruz ve toplumsal cinsiyet eşitliği için mücadele etmek adına niteliksel potansiyelleri bizlere umut veriyor. Bu nedenle yeni meclisten bazı kadın profillerini sizlerle paylaşmak istedik.

Alev Dedegil

23. 24. Ve 25. Dönem AKP İstanbul Milletvekili görevleri yapan Alev Dedegil, aynı zamanda İKAM İstanbul Kadın Araştırmaları Merkezi Kurucu Başkanlığı yapıyor. Çocuk, kadın, siyasal ve sosyal kimlik konularında 8 kitabı yayına hazırlamıştır. 24. Dönemde Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyeliği, Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Üyeliği, KEFEK – Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçeleme Alt Komisyonu Başkanlığı ve Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Araştırılarak Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.

Alev Dedegil ile kadın meselesine dair gerçekleştirilen röportaja ulaşmak için tıklayınız.

 

Dilan Dirayet Taşdemir

Dilan Dirayet Taşdemir 18 Nisan 1982 tarihinde Ağrı’da dünyaya geldi. Babasının ismi Yusuf annesinin ismi Nigar’dır. Türk siyasetçi ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekili. 7 Haziran 2015 tarihinden beri Ağrı Milletvekilliği görevini devam ettirmektedir. Taşdemir, Mersin Üniversitesi Sosyoloji ve Arkeoloji bölümü mezunu. Ulusal ve uluslararası birçok platformda toplumsal cinsiyet ve kadın çalışmaları alanında temsil düzeyinde çalışmalara katıldı. 2008 senesinde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nde Kadın Politikaları alanında danışman olarak görev üstlendi. 24 Haziran sonrası süreci ise kadınlar açısından şöyle değerlendiriyor: “Biz kadın mücadelesini mecliste de yükseltmeye devam edeceğiz ve ben inanıyorum ki burada da ırkçı, cinsiyetçi, kadın düşmanı yaklaşımlara karşı çetin bir mücadele olacak.”

 

Emine Gülizar Emecan

Emine Gülizar Emecan, 1968’da Antalya’da doğdu. İnşaat Mühendisi ve A sınıfı iş güvenliği uzmanı. İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde lisans, Bahçeşehir Üniversitesi Genel İşletme alanında da yüksek lisansını tamamladı. 2011-2015 yılları arasında CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı (AR-GE’den Sorumlu) ve 2015-2017 yılları arasında CHP İstanbul İl Eğitim Sekreteri görevlerinde bulundu.

Emine Gülizar Emecan’ın “kadın doğulmaz, kadın olunur” isimli yazısını okumak için tıklayınız.

 

Lütfiye Selva Çam

AKP’ye 2002’de katılan Lütfiye Selva Çam, 2015’ten buyana AKP Kadın Kolları Başkanlığı yapıyor. 2016 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele yürüyüşünde konuşan Lütfiya Selva Çam, kadına şiddetin önlenmesi için kadınla erkeğin birlikte hareket etmesi gerektiğini ifade etmiş, “Kadın meselesi hepimizin meselesi. Siyaset üstü bir mesele” demişti.

Lütfiye Selva Çam ile kadına yönelik şiddet ve AKP’nin kadın politikalarına yönelik yapılan röportaja ulaşmak için tıklayınız.  

 

Oya Ersoy

FOTO: birdirbir

 

HDP Istanbul ikinci bölge milletvekili olarak meclise giren Ersoy, Halkevleri Genel Başkanı olarak görev yapmaktaydı. Milletvekili adaylığına dair “Kadınların faşizm ve dinsel gericilikle beslenen erkek egemenliğine karşı özgürlük mücadelesi, hayatın her alanında eşitlik mücadelesi bir kadın olarak önceliğim olacak.” diyen Oya Ersoy, Halkevleri bünyesinde de kadın mücadelesini yükselten bir isim olarak yıllardır çalışmalar yapmaktaydı.

Oya Ersoy ile vekil adaylığı üzerine gerçekleştirilen söyleşiyi okumak için tıklayınız.

 

Sera Kadıgil

27. Dönem Chp milletvekili olan Kadıgil, 2007 senesinde İstanbul Hukuk Fakültes’inden mezun olmuş, aynı sene başladığı Özel Hukuk alanındaki Yüksek Lisans eğitimini “Sinema Eserleri”üzerine yazdığı tez ile tamamlamıştır. Aynı dönemde Londra Queen Mary Üniversitesinde fikir ve sanat eserleri ile telif hakları üzerine yüksek lisans eğitimi almıştır. İstanbul’da bulunan Kadıgil Hukuk Bürosu’nun sahibi olan Kadıgil, 2008 yılından bu yana İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Yürütme Kurulu Üyesidir.31 Ocak 2017’de, yedi yıl önceki sosyal medya paylaşımları nedeniyle Çağlayan Adliyesi’nde gözaltına alınmış, tutuklama talebiyle sev edildiği mahkemede serbest bırakılmıştır.

Sera Kadıgil’in dizi sektöründeki çocuk işçi istismarına dair yaptığı açıklamalar için tıklayınız.

 

Selin Sayek Böke

Selin Sayek Böke, 28 Ağustos 1972’de Buffalo New York ABD’de doğdu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdi. Yüksek lisans ve doktorasını Duke Üniversitesi’nde tamamladı. 1999-2001 yılları arasında Bentley Üniversitesi’nde Yardımcı Doçent olarak çalıştı. Ziyaretçi Öğretim Üyesi olarak Georgetown Üniversitesi’nde ders verdi. 2003 yılından beri Bilkent Üniversitesi İktisat bölümünde öğretim üyesi olarak görev almaktadır. 27. Dönem CHP milletvekili olarak seçilmiştir.

Selin Sayek Böke’nin “Ekonomik Düzenin Kaybedeni, Değişimin Öncüsü Kadınlar” isimli yazısını okumak için tıklayınız.

 

Şenol Bal

Türk Ocakları Genel Merkez Kadın Kolları Başkanlığı görevini yürüttü. Türk Dünyası Kadınları Dostluk ve Dayanışma Derneği’nin kurulmasına öncülük etti. Halen derneğin Genel Başkanı olarak ve Türk Dünyası Kadın Birliği ile Balkan Türk Kadın Birliğinin Yürütme Kurulu Başkanlığını yürütmektedir. 27. Dönem Parlemento’suna İyi Parti’den vekil olarak seçilen Bal, kadın vekil sayısını az bulduğunu belirterek, “Bu geçmişteki oranlardan biraz daha fazla ama tabii ki istenilen oranda değil. Şuna inanıyoruz ki kadınların sayısı her yerde artmalı, özellikle Mecliste. TBMM’de kadın sayısının çok fazla olması arzumuz. Kadınlar eskisi gibi siyasete çok soğuk bakmıyor. Sıcak bakıyor. Alanlarda kadınların nasıl mücadele verdiğini birlikte yaşayarak gördüm. Kadınların ilgisini gördüm.” dedi.

Şenol Bal’ın siyasette kadın kotası ve “kadın kolları”na dair verdiği söyleşiyi okumak için tıklayınız.

 

Züleyha Gülüm

Avukat, feminist ve aktivist olan Gülüm HDP İstanbul milletvekili olarak seçildi. bianet’ten Çiçek Tahaoğlu’na verdiği söyleşide Meclis’in çok erkek bir ortam ve kadınlara en zor alan açılan yerlerden biri olduğunu belirtmiş “Bütün kadınların ezildiği ortak bir noktamız varken, bizim kadınlar olarak yanyana gelmemek için bir gerekçemiz yok” demişti. Toplumdaki patriarkanın Meclis’e daha da şiddetli bir biçimde yansıdığını hatırlatan Gülüm, yıllardır Meclis’te mücadele eden kadınların mücadelesini devralacaklarını vurgulamıştı.

“Kadınlar kahkahaları ile Meclis’e geliyor”: sendika.org’un Züleyha Gülüm ile gerçekleştirdiği söyleşiye ulaşmak için tıklayınız. 

Kadınların Yanyana Gelmemesi İçin Bir Gerekçe Yok”: Bianet’in gerçekleştirdiği söyleşiyi okumak için tıklayınız. 

27. Dönem için TBMM’ye giren diğer kadınları da tanıtmaya devam edeceğiz…

Kapak Görseli: “Hear our voice” – Samantha Hahn

avatar
  Kaydol  
Bildir
29 Haziran 2018