Yeni Zelanda’da Regl Ürünlerine “Hijyenik Malzeme” Denmeyecek

Yeni Zelanda’da bundan böyle ped, tampon veya menstrual kap gibi ürünler “hijyenik malzeme” gibi sansürlü ve örtük ifadelerle satışa sunulmayacak. Uygulamanın, dünyada bir ilk olduğu belirtiliyor.

Geçtiğimiz ay kız öğrencilere ücretsiz ped sağlayacağını duyuran Yeni Zelanda, bu alanda yeni bir uygulamayı daha hayata geçiriyor. “Regl” kelimesi yerine “hijyenik malzeme, kadın hijyeni”  adı altında satılan adet dönemi ürünleri bundan böyle sansürlenmeyecek.

Ülke çapındaki 180 mağazasıyla Yeni Zelanda’nın en büyük market zinciri olan Countdown, dünyada bir ilke imza atarak bu ürünleri “regl” etiketiyle satışa sunacak. Bu değişiklik hem mağazalarda hem de internet üzerinden satışlarda görülecek.

Reglin zararlı bir şey olduğu izlenimini yaratıyor

Countdown Sözcüsü Kiri Hannifin, “Kişisel hijyen ya da hijyenik ürün gibi kelimeler, hayatın tamamen doğal bir parçası olan regl döneminin bir şekilde kendinize saklanacak veya sağlığa zararlı bir şey olduğu gibi bir izlenim yaratıyor. Ancak kesinlikle öyle değiller ve biz, bu izlenimi değiştirme konusunda önemli bir rol üstlenebiliriz” dedi.
‘The Period Place’ adlı dayanışma organizasyonunun kurucularından Sarah Mikkelsen, bu hamleyi memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Şaşırdıklarını ve mutlu olduklarını belirten Mikkelsen, “Kullanılan dil konusunda böylesi bir yaklaşım benimsemek şu anda oldukça politik bir tutum. Bu nedenle büyük bir markanın, talep edilmediği halde bunu yapması çok ilham verici, çok havalı” diye konuştu.

Kaynak: Sputnik

avatar
  Kaydol  
Bildir
30 Haziran 2020