Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern’in 2 Dakikalık Başarı Öyküsü

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, sosyal medyada,  ülkesinde iki yılda başardıklarını iki dakikada anlattığı bir video paylaştı.

Fotoğraf: NationBuilder

Jacinda Ardern, tüm zamanların en popüler başbakanlarından biri olarak kabul ediliyor ve dünya çapında bilinirliği git gide artıyor.

Ardern’in Yeni Zelanda Başbakanı seçilmesinden bu yana iki yıl geçti ve yıldönümü için ekibi Ardern’e bir sürpriz yaptı.

Paylaşıldığı andan itibaren binlerce kişiye ulaşıp viral olan videoda, ekibi Ardern’e, hükümetiyle son iki yılda uyguladığı politikaları iki dakika içinde listeleme görevi veriyor ve bu kesinlikle kısa bir liste değil.

Ardern, ilk 30 saniyede son iki yılda hükümetin 92 bin kişiye istihdam sağladığını, 2200 devlet konutu inşa ettiğini, 140 milyon ağaç diktiğini, radyasyon makinesilerinin sayısını artırarak kanser bakımını geliştirdiğini, 500 binden fazla kişiye daha uygun fiyatlı doktor ziyareti imkanı sağladığını, asgari ücreti artırdığını, okullarda 100 bin öğrenci için derslik yaptığını ve işsizlik oranını son 11 yılın en düşük seviyesine getirdiğini sıralıyor.

Ancak liste burada bitmiyor ve Ardern bir nefes almadna bir buçuk dakika daha devam ediyor.

Ardern hükümetinin diğer başarıları şöyle:

Zihinsel sağlık bakımının geliştirilmesi

10 yılda ücretlerdeki en yüksek artışın sağlanması

Aile paketinin uygulanması

Okul fonlarının artırılması

Polis teşkilatı numaralarının artırılması

Tek kullanımlık plastik torbaların yasaklanması

Okul programında ücretsiz öğle yemeği uygulamasının getirilmesi

Bağımlılık tedavisi için fonların artırılması

Kaynak: Dailymail, news.com

avatar
  Kaydol  
Bildir
5 Kasım 2019