Yunanistan’ın İlk Kadın Cumhurbaşkanı: Katerina Sakellaropoulou

Yunanistan parlamentosunda yapılan seçimlerde, sivil özgürlükler, çevre, azınlık ve mülteci sorunları gibi konulardaki hassasiyetiyle tanınan Katerina Sakellaropoulou ülkenin ilk kadın cumhurbaşkanı seçildi.

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis, Sakellaropoulou’nun adaylığını 15 Ocak günü sürpriz bir şekilde bi televizyon kanalında duyurmuştu.

Mitsotakis, seçimin  Sakellaropoulou’nun sadece kadın olduğu için değil, aynı zamanda bir siyasi partinin üyesi olmadığı için de bir yeniliğe işaret ettiğini vurgulayarak, “Yunanistan’ın geleceğe açılma zamanı geldi,” demişti.

Muhalefet partileri de destek verdi

Yunanistan parlamentosunda yapılan seçimde Katerina  Sakellaropoulou 261 oy alarak cumhurbaşkanı seçildi.

Sakellaropoulou seçimdeki tek adaydı.

Sakellaropoulou’nun seçimine ilişkin iktidar ve muhalefet partileri de uzlaşma içindeydi. Miçotakis’in iktidardaki partisi Yeni Demokrasi’nin yanı sıra muhalefetteki SYRIZA ve Değişim için Hareket İttifakı da Sakellaropoulou’ya destek verdi.

Tsipras, Sakellaropoulou için “olağanüstü bir yargıç” ve insan hakları savunucusu olduğunu söylüyor.

Sakellaropoulou, Yunanistan’ın parlamenter sisteminde simgesel önem taşıyan cumhurbaşkanlığını 13 Mart’ta devralacak.

Katerina Sakellaropoulou hakkında

1956 yılında Selanik’te doğan Sakellaropoulou, Atina Üniversitesi’nin hukuk fakültesinden mezun olduktan Paris’teki Sorbonne Üniversitesi’nde anayasa ve idare hukuku üzerine yüksek lisans yaptı.

Çevre sorunlarına ilgisi ve bu konudaki makaleleriyle tanınan Sakellaropoulou, çevre yasaları üzerine çalışan bir vakfın da başkanı ve “Finansal Krizler ve Çevrenin Korunması” adlı kitabın da yazarı.

2018’den bu yana Danıştay Başkanlığı görevini yürüten Sakellaropoulou, ülkenin ilk kadın Danıştay Başkanı sıfatına da sahip.

Kaynak: Al Jazeera, Duvar

avatar
  Kaydol  
Bildir
22 Ocak 2020