Zuhal Demir Flaman Hükümeti’nde Adalet Bakanı Oldu

Belçika’da daha önce yoksullukla mücadele ve fırsat Eşitliği politikalarından sorumlu devlet bakanlığı yapan siyasetçi Zuhal Demir, Flaman Hükümeti’nde Adalet Bakanı oldu.

Independent Türkçe

Belçika’da daha önce “Yoksullukla Mücadele ve Fırsat Eşitliği” politikalardan sorumlu devlet bakanlığı yapan siyasetçi Zuhal Demir, yeni kurulan Flaman Hükümeti’nde Çevre, Turizm, Enerji ve Adalet Bakanı oldu.

Geçtiğimiz 26 Mayıs tarihinde Belçika’da yapılan genel seçimlerde, Limburg bölgesinden seçimlere aday olan Zuhal Demir 61 bin 444 oy aldı.

Mayıs ayında seçimleri kazanan, Zuhal Demir’in de üyesi olduğu Yeni Flaman İttifakı Partisi (NV-A), geçtiğimiz aylarda hükümetten çekilerek krize yol açmıştı.

Türkiye’yi eleştiren bir siyasetçi olarak tanınıyor

Belçika’nın en iyi üniversitelerinden biri olan Leuven Katolik Üniversitesi’nde (VUB) hukuk eğitimi alan Zuhal Demir, 2010 yılında ilk defa genel seçimleri kazanarak parlamentoya girdi.

Madenci ve sendikacı bir babanın kızı olan Demir, Şubat 2017’den Aralık 2018’e kadar federal düzeyde yoksullukla mücadele ve eşit haklar bakanı olarak görev yaptı.

Zuhal Demir Hakkında

2 Mart 1980’de Belçika Genk’te doğdu.

Belçika’nın en iyi üniversitelerinden biri olan Leuven Katolik Üniversitesi’nde hukuk eğitimi aldı.

Avukat olan Demir, 2010 yılında ilk defa genel seçimleri kazanarak parlamentoya girdi.

Şubat 2017’den Aralık 2018’e kadar federal düzeyde yoksullukla mücadele ve eşit haklar bakanı olarak görev yaptı.

Kaynak: Euronews

avatar
  Kaydol  
Bildir
4 Ekim 2019