BM’den Kadına Yönelik Şiddete Karşı Kampanya: #HearMeToo

Birleşmiş Milletler’e bağlı Kadın Birimi (UNWomen), her yıl 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde düzenlediği ‘UNITE’ kampanyasının bu yılki temasını ‘#HearMeToo’ (Beni de duyun) olarak belirledi.

25 Kasım günü başlayacak ve 10 Aralık İnsan Hakları Günü’ne kadar 16 gün sürecek olan Toplumsal Cinsiyete Dayalı Şiddetle Mücadele Kampanyası’nı Küresel Kadın Liderler Enstitüsü koordine edecek.

Cinsel taciz ve şiddete maruz kalan kadınlar son yıllarda seslerini #MeToo, #TimesUp, #Niunamenos, #NotOneMore, #BalanceTonPorc ve benzeri kampanyalar ile duyuruyor. BM ise bu yıl bu kampanyalara bir yenisini daha ekledi: ‘#HearMeToo.’

‘#HearMeToo’, medyada yer almayan ancak şiddete maruz kalmış, kadın hakları için her gün mücadele veren kadınların seslerini ön plana çıkarıp çoğaltmayı, gazetelerde ve sosyal medyada duymadığımız hikayelere ses vermeyi hedefliyor.

Yapılan açıklamada dünya genelinde her üç kadından birinin hangi sosyal statüde, sınıfta, yaşta olursa olsun cinsiyete dayalı şiddete maruz bırakıldığı, ancak birçoğunun hayatını riske atacağı için Hollywood’dan dünyaya yayılan ‘#MeToo’ hareketine dahil olamadığı belirtildi. “Onların da sesleri ve hikayeleri duyulmalı,” diyerek yola çıkan ‘#HearMeToo’ ise 16 gün boyunca daha güvenli, daha eşitlikçi ve daha iyi bir dünya için mücadele veren tüm cesur kadın ve erkeklerin hikayelerine yer verecek.

Siz de kendi hikayenizi anlatmak istiyorsanız, #HearMeToo etiketiyle ya da bu site üzerinden maruz kaldığınız şiddeti veya kadınlar için mücadelenizi yazarak sosyal medyada paylaşabilirsiniz.

Benim Hikayem: Kadınlara ve Kız Çocuklarına Karşı Şiddete Son Ver

1991 yılında başlatılan ve her yıl BM Genel Sekreteri öncülüğünde gerçekleştirilen 16 günlük UNITE kampanyası, dünya çapında farkındalığı artırmak, savunuculuk çabalarını güçlendirmek, bilgi ve yenilikleri paylaşmak için küresel eylem çağrısında bulunuyor.

avatar
  Kaydol  
Bildir
23 Kasım 2018