Eşiklik, Adalet, Kadın Platformu Lansmanı:
Yola Çıktık Geliyoruz!

Bugün gerçekleştirdiğimiz Eşitlik Adalet Kadın Platformu websitesi lansmanına çok sayıda sivil toplum kuruluşu sözcülerinin yanı sıra; CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, CHP Bursa 24. Dönem Milletvekili Sena Kaleli, CHP İstanbul 24. Dönem Milletvekili Ayşe Danış ve CHP MYK Üyesi Ünal Çeviköz gibi siyasi isimler de katıldı. Platformumuzun üyesi akademisyen kadınlarlardan ise, Fatmagül Berktay, Feride Acar ve Sevgi Uçan Çubukçu da aramızdaydı. 

Eşitlik, Adalet, Kadın Platformu olarak; esitlikadaletkadin.org adresli web sitesi üzerinden her alanda eşitlik ve adalet mücadelesini bağımsız olarak sürdüren oluşumları (dernek, vakıf, kooperatif, kolektif, kadın araştırmaları merkezi, inisiyatif, topluluk, örgüt, dayanışma grupları vb.) bir araya getirmeyi hedefliyoruz. Eşitlik ve adalet dilini, düşüncesini geliştirmeyi ve yaygınlaştırmayı, kadın STK’larının ve bağımsız aktivistlerin birbirinden haberdar olmasını ve dayanışmayı güçlendirmeyi, evrensel kadın gündemini takip etmeyi ve global kadın örgütlenmeleri ile işbirliği sürdürmeyi, kadının eşitlik adalet mücadelesini örnekler ve dayanışma ile cesaretlendirmeyi ve yaratıcı kampanyalar yolu ile toplumsal değişimi tetiklemeyi amaç ediniyoruz.

Eşitlik, Adalet, Kadın Platformu hepimizin!

Platformumuzun Koordinatörü Gülseren Onanç yaptığı açılış konuşmasında, platformun tüm kadınlara ait olduğunu belirtti ve sözlerine şöyle devam etti: “Zirve ve sonrasında ortaya çıkan sonuç bildirgesi ve daha sonraki takip toplantısında; eşitlik ve adalet arayışının daha güçlü yapılabilmesi için çözüm ve bilgi odaklı, dayanışmayı destekleyen, birey hukukunu öne çıkaran kapsayıcı ve kolektif bir yapının örgütlenmesine dair büyük bir talep olduğunu gördük. Bugün lansmanını gerçekleştirdiğimiz Eşitlik, Adalet, Kadın Platformu hepimizin! Başlangıç olarak gündemimiz seçim olduğu için internet sitemizde de kadın ve siyaset dosyasını öne çıkardık. Partilerin seçim bildirgeleri üzerinden kadın politikalarını analiz ettik ve cinsiyet eşitliğinde politikanın önemini işleyen haberlere yer verdik. Kadının siyasette adı yok ama artık bir platformu var! Eşitlik, Adalet, Kadın Platformu bir siyasi platform değil fakat her siyasi görüşten kadın siyasetçiyi destekleyen bir platform. Bu platformla tüm dünyada yükselen feminist dalganın Türkiye’ye de taşınmasına katkıda bulunmak ve feminist düşünceyi biraz daha tetiklemek istiyoruz. Bu dayanışmada yer almak isteyen tüm bağımsız sivil toplum kuruluşlarını ve kadın hakları aktivistlerini platformun bileşeni olmaya ve sosyal medya mecralarından destek vermeye çağırıyoruz. “

Sitemize esitlikadaletkadin.org adresinden ulaşabilir, sorularınız için info@esitlikadaletkadin.org adresimize mail atabilirsiniz. Platformumuzda bireysel üye olmak için üyelik sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

 

avatar
2 Toplam yorum
0 Yorumlara verilen cevaplar
0 Takipçiler
 
En çok cevap verilen yorum
En güncel tartışma
2 Yorum yapan yazar
Kaya TürkmenNur Batur yeni yorum
  Kaydol  
En güncel En eski En çok oy alan
Bildir
Nur Batur
Ziyaretçi
Nur Batur

Platforma emek verenleri yürekten kutluyorum.
Turkiye’de erkek egemen bakışı kırmak, kadın erkek eşitliği ve demokrasiyi güçlendirmek!
Siyasetten yönetime, medyadan topluma kadının sesini daha güçlü duyurmak ve etkisini arttırmak ancak kadin kuruluslari arasındaki guclu dayanismayla olacak !
Türkiye’de demokrasinin temeli olan eşitliğe inanan kadın-erkek herkesin dayanışmasını bekliyoruz..
İlk adım Web sitesine, platforma üye olmak !!
İkinci adım 2019 yerel secimlerinde kadin erkek esitligi !!

Kaya Türkmen
Ziyaretçi
Kaya Türkmen

Bu ülkenin geleceğini Büyük Atatürk’e minnet borçlarını ödemeye kararlı kadınlarımız şekillendirecek. Buna bütün benliğimle inanıyorum. Bütün gücümle destek olacağım. Beni emrinizde biliniz.
Kaya Türkmen
Emekli Büyükelçi

29 Mayıs 2018