Bir Kültürlerarası Kadın Tarihi Projesi: ‘İstanbul’da Karşılaşmalar’

İstanbul Kadın Müzesi ve Avusturya Kültür Ofisi ortak çalışmasıyla hazırlanan ‘İstanbul’da Karşılaşmalar – Çağlar Boyunca Kadın Yaşamları’ isimli sergiyi 7 Aralık’a kadar Schneidertempel Sanat Merkezi’nde ziyaret edebilirsiniz.

Kültürlerarası karşılaştırmalı bir kadın tarihi projesi olarak tasarlanan sergi, İstanbul Kadın Müzesi küratörü Meral Akkent tarafından hazırlandı. Sergide Avusturya ve Türkiye’den 1800’lerden günümüze bilim, sanat, edebiyat,  politika gibi farklı kategorilerde aynı zaman diliminde yaşamış ve benzer alanlarda etkin olmuş kadınların yaşam öyküleri sunuluyor.

Serginin Avusturya bölümü, 2016 yılında ‘Kalliope Avusturya’ adıyla gezici sergi olarak hazırlanmış ve iki yıldır birçok ülkede gösterilmişti. Serginin Türkiye’de gösterilmesi için İstanbul Kadın Müzesi’yle yapılan işbirliği teklifi sonucunda, Müze’nin kadın yaşamları arasında ilişkiler kuran çalışma konseptine uygun, kültürlerarası ilişkilere işaret eden bu sergiyi yaratmışlar.

Kalliope Avusturya çalışmasındaki 166 Avusturyalı kadından 14 tanesi, Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye’den benzer alanlardan eşdeşleriyle bir arada sergileniyor.

Sergi, kadın yaşamları arasında ilişkiler kurmanın yanı sıra hak kazanma mücadelesindeki ve dile getirilen taleplerdeki benzerliklere işaret ediyor. Sergide yer alan Avusturyalı ve Türkiyeli kadınların hepsi yetenekleri, azimleri, cesaretleri, yenilgileri ve zaferleriyle kadınlara ilham kaynağı oluyor.

Schneidertempel Sanat Merkezi: Bereketzade Mahallesi, Bankalar Cad., Felek Sok. No:1, 34421 Karaköy/İstanbul

avatar
  Kaydol  
Bildir
19 Kasım 2018