Dünya Kadınlar Dalış Günü’nde Kadınlardan “Deniz Dibi Temizliği”

Muğla’nın Marmaris ilçesinde bir araya gelen 40 kadın, ‘Dalsın Kızlar’ projesi kapsamında Dünya Kadınlar Dalış Günü’nde deniz dibini temizledi.

Ankara’da yaşayan dalış eğitmeni 44 yaşındaki Gaye Dülger ile beraberindeki ilk defa dalış yapacak 40 kadın, ‘Dalsın Kızlar’ projesi kapsamında Marmaris’te buluştu.

Dalış teknesiyle deniz açılan kadınlara, Sahil Güvenlik Marmaris Güney Grup Komutanlığı ve belediye temizlik tekneleri de eşlik etti. Cennet ve Bedir Adası’na ulaşan kadınlar, 1 saat süreyle dalış eğitimi aldı.

Dünya Kadınlar Dalış Günü kapsamında yapılan etkinlikte kadınlar, eğitmen Dülger ile deniz dibine daldı. Ardından kadınlar, temizliğe başladı. Yapılan deniz dibi temizliğinde plastik ve cam şişe gibi çeşitli atıklar toplandı. Toplanan çöpler teknelerle alınarak Muğla Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Tesisi’ne götürüldü.

Program sonrası Marmaris Belediyesi, Kordon Caddesi’nde karşılama töreni düzenledi. Dalış teknesiyle dönen kadınlar, alkışlarla karşılandı. Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Öztürk, kadınlara teşekkür plaketi verdi.

Dalış eğitmeni Gaye Dülger, “Kadınlarımız çevre konusunda çok daha duyarlı. Bu duyarlılıkla deniz dibi temizliği yaptık. Önümüzdeki yıllarda bu projemizi uluslararası hale getirmek için çalışacağız” dedi.

avatar
  Kaydol  
Bildir
23 Temmuz 2019