Cinsiyet Eşitsizliğine Karşı “Vikimaraton” 7 Mart’ta İstanbul’da

Art+Feminism (Sanat+Feminizm) Vikipedi’deki mevcut cinsiyet eşitsizliğini dengelemek, kadınlar üzerine ve kadınlarca üretilmiş içeriği desteklemek amacıyla düzenlediği ‘Vikimaraton’ etkinliğinin Türkiye ayağı 7 Mart Cumartesi günü Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı’nda düzenlenecek.

2011 yılındaki Wikimedia Vakfı araştırması, Vikipedi yazarlarının yüzde 10’undan azının kadın olduğunu ortaya çıkardı. Dünya çapında en çok ziyaret edilen onuncu internet sitesi olan, ‘herkesin katkıda bulunabildiği özgür ansiklopedi’ Vikipedi’deki mevcut cinsiyet eşitsizliğini dengelemek, kadınlar üzerine ve kadınlarca üretilmiş içeriği desteklemek amacı ile yola çıkan Art+Feminism topluluğu, 2014 yılından beri Vikipedi’deki kadın içeriğini çoğaltmak için bir araya geliyor.

Kamerun’dan Peru’ya tüm dünyada 100’ün üzerinde şehirde gerçekleşecek etkinlik, herkesin katılımına açık. ‘Vikimaraton’ etkinliklerinin İstanbul ayağı üçüncü kez düzenlenecek.

Başlangıcından bu yana, beş kıtada toplam 1100’ün üzerindeki Vikimaraton etkinliğinde 14 binin üzerinde katılımcı, Vikipedi’de 58 binin üzerinde madde girişi ile katkı sağladı. 600 katılımcı ile 31 mekânda yola çıkan ilk Vikimaraton’un düzenleyicilerinin çabaları, onların Foreign Policy’nin ‘Öncü Küresel Düşünürler/Leading Global Thinkers’ listesinde yer almalarını sağladı. İstanbul’da 2016 ve 2017 yıllarında gerçekleşen ‘Vikimaraton’, iki yıllık aranın ardından Vikipedi’nin erişime açılmasıyla 2020 yılında yeniden düzenleniyor.

Mimar ve editör Yağmur Yıldırım tarafından düzenlenecek bir günlük ‘düzenleme maratonu’nda, yazarlarının yüzde 10’undan azının kadın olduğu Vikipedi’ye madde girişi ve düzeltmesi yapılacak.

Etkinlikle hem Vikipedi’deki kadın içeriğinin artırılarak cinsiyet eşitsizliğinin dengelenmesi, hem de konu üzerine gündem oluşturulması amaçlanıyor.

Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı’nın Fener’de yer alan tarihi binasında düzenlenecek ‘Vikimaraton’ için, tüm cinsiyet ve cinsel yönelimlerden katılımcılar davet edilirken, katılımcılardan dizüstü bilgisayarlarını getirmeleri ve feminist sanat, kadın sanatçılar, kadın hareketi, feminist düşünce gibi konularda Vikipedi’ye katkı sağlamaları bekleniyor.

Dizüstü bilgisayarları ya da tablet cihazları ile gelmeleri rica edilen katılımcılar için bu yıl otuzuncu yaşını kutlayan Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı’nın kapsamlı arşivinden kaynaklar, kullanıcıların yararlanmasına açık olacak. Vikipedi kullanımı üzerine bilgilendirici sunumlar ve gün boyunca yaratmayı hedeflediği söyleşi ve tartışma ortamı ile de mekânın kapısı herkese açık.

Katılımcılar, ‘artandfeminism.org‘ adresinden etkinlik detaylarına ulaşabilirler. İstanbul’daki etkinlik 7 Mart Cumartesi günü saat 14.00’te, Vikipedi kullanımı üzerine bilgilendirici sunumlarla birlikte başlayacak ve kütüphane 19.00’a kadar açık olacak.

Art+Feminism nedir?

Art+Feminism sanatçılar, küratörler, yazarlar, editörler, kütüphaneciler, Vikipediciler, uzmanlar ve meraklıların işbirliğinin ürünü; ortak bilgiye müşterek bir katkı girişimidir. Tohumları Siân Evans (Art Libraries Society of North America’s Women ve Art Special Interest Group), Jacqueline Mabey (failed projects) ve Michael Mandiberg tarafından, Professional Organization for Women in the Arts (POWarts) ve The Museum of Modern Art (MoMA) işbirliğinde atılmıştır. Art+Feminism bu yıl ABD, Avustralya, Brezilya, Gana, Hindistan, İsviçre, Japonya, Kamerun, Portekiz, Peru, Zambiya gibi pek çok ülkede kütüphanelerde, müzelerde, üniversitelerde 100’ün üzerinde etkinlik gerçekleştirecek.

Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı hakkında:

1990 yılında hizmete açılan Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı, Türkiye’deki ilk ve tek kadın kütüphanesi ve arşividir. Vakfın temel misyonu, kadınların geçmişine ait belgeleri araştırmacılara sunmak ve bugünün yazılı belgelerini gelecek nesiller için saklamaktır. Kadın Eserleri Kütüphanesi sadece bu belgeleri toplamakla yetinmez, aynı zamanda kadınlarla ilgili başka kurumlarda bulunan belgelerin yerlerini saptar, bibliyografyalar, kataloglar hazırlayarak bu belgeleri kayda geçirir. Kadın Eserleri Kütüphanesi, kadınlara dair günlük ve özel yaşamla ilgili kaynakları elde etmek için özel bir çaba gösterir; bu kaynaklar, günceler, kadınların kişisel arşivleri, aile evrakları ve arşivleri, mektuplar, kadın örgütleri ve kampanyalarının kayıtları, sanat eserleri, özgeçmişler, biyografiler, slaytlar, filmler, video bantları, çizimler, afişler, efemeralar, sözlü tarih kayıtları ve transkripsiyonları olup, kadınlar hakkında başka hiçbir yerde bulunamayacak çok değerli bilgi kaynaklarını oluşturur.

avatar
  Kaydol  
Bildir
3 Mart 2020