BM Kadın Birimi’nden “Futbolda Gelir Eşitsizliği”ne Karşı Kampanya

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’nin, kadın ve erkek sporcular arasındaki ücret farkını azaltmak için düzendiği kampanyaya göre, Messi’nin yıllık geliri, dünyanın ilk 7 futbol liginde oynayan 1.693 kadın futbolcunun toplam yıllık ücretinin iki katı.

BM Kadın Birimi kadın ve erkek sporcular arasındaki ücret farkını azaltmak için kampanya düzenledi. Kadın futbolcuların ücretlerinin düşüklüğüne vurgu yapılırken, kadın futbolcuların ücretleri Barcelona’nın Arjantinli yıldızı Lionel Messi’nin yıllık kazancıyla karşılaştırıldı.

Messi’nin maaş, primler, ticari anlaşmalar ve diğer ödemelerden elde ettiği yıllık 84 milyon dolar tutarındaki gelirinin 1.693 kadın futbolcunun toplam yıllık ücretinin neredeyse iki katı olduğu ifade edildi.

BM Kadın Birimi ilgili makalede, “bir erkek futbolcu dünyanın ilk 7 futbol ligindeki tüm kadın futbolcuların toplam maaşının neredeyse iki katını alıyor,” diye belirtti. Makalede, 2019 Dünya Kadınlar Kupası’nın devam ettiği şu günlerde, sporda ücret eşitliğinin talep edildiği vurgulandı.

Bu konu Fransa’nın ev sahipliğini yaptığı Kadınlar Dünya Kupası’ndaki en çok konuşulan konular arasında yer alıyor.

Kadın futbolcular tazminat talep etmişti

Alex Morgan, Megan Rapino, Carli Lloyd ve Becky Sauerbrunn’ün başını çektiği 28 Amerikan Kadın Milli Takım oyuncusu, geçen Mart ayında ABD futbolundaki maaş dengesizliğe ile ilgili bir dava açmıştı.

Futbolcular, dava kapsamında ABD futbol yönetim organının maaşlarla ilgili “ayrımcı uygulamalara” bir son vermesini söyleyerek maddi tazminat talep etmişlerdi.

Bu sezon Ballon d’or kazanan Ada Hegerberg de gelir adaletsizliğine dikkat çekmek için Norveç Milli Takımı’nın Dünya Kupası kadrosunda yer almamıştı.

Kaynak: TRT Spor

 

avatar
  Kaydol  
Bildir
26 Haziran 2019