İklim Aktivisti Thunberg: “Bizi Tehdit Olarak Görüyorlar Çünkü Etki Alanımız Var”

Tüm dünyanın ilham kaynağı olan 16 yaşındaki iklim aktivisti Greta Thunberg, tanınmış siyasetçi, akademisyen, oyuncu ve takipçilerinden gelen soruları yanıtladı: “Elbette bir sistem değişikliğine ihtiyacımız var. Ancak bireysel değişim olmadan sistemin değişeceğine inanmıyorum.”

Bu ayın başında Opec, Thunberg’i ve onunla birlikte diğer genç iklim aktivistlerini, fosil yakıt endüstrisi için en büyük tehdit olarak ilan etti. Thunberg bir tweetle onlara teşekkürlerini iletti: “Şimdiye kadar aldığımız en büyük iltifattı.” Onun sesi, dünyanın her zamanki güç-kakofonisine hiç benzemiyor: Temiz, basit, kapsayıcı, aldatıcı olmayı reddeden bir ses. Etikten siyasete sözünü sakınmadan konuşuyor. Medyanın beyaz gürültüsünü ve siyasetin kışkırtıcı tavrını yerle bir ederek, meselenin kalbine iniyor. Bu ortak bir ses ve Thunberg onun paratoneri ve hiç şüphe yok ki, onun konuşmasını duyduğunuzda veya konuşmalarını okuduğunuzda, sinisizmin tam tersiyle karşılaşıyorsunuz, sinisizmi reddeden ve her birimizin davranış biçiminin dönüştürücü etkisi ve sonucu olduğunu bilen birinin huzurunda buluyorsunuz kendinizi. “Gerçek güç insanlara aittir.”

Bu ses bize inkar içinde olduğumuzu ve silkelenmemiz gerektiğini söylüyor. Sonra bize, çok net bir şekilde, bunu nasıl yapacağımızı anlatıyor. (Yaz. Ali Smith’in giriş yazısından)

İklim aktivisti Greta, onu destekleyen ünlü isimler ve Guardian okurlarından gelen soruları yanıtladı.

Öne çıkan soru ve cevaplar:

Maisie Williams – Oyuncu

Bunu okuyan insanlar bugün bir etki yaratmak için neler yapabilir?

Kendini bilgilendirmek iyi bir başlangıç olur. Sorun hakkında okumak ve anlamaya çalışmak. Çok iç karartıcı olabilir ama kesinlikle gerekli. Durumu tamamen kavradıktan sonra neler yapacağınızı bileceksiniz. Ve sonra edindiğin bilgiyi başkalarına aktar. Günlük hayatında yapabileceğin birçok şey var. Vegan olmak, uçmayı bırakmak… Elbette bir sistem değişikliğine ihtiyacımız var. Ancak bireysel değişim olmadan sistemin değişeceğine inanmıyorum. Bugünkü iklim tartışmasında, kendi hayatınızda uygulamadığınız ve örnek olmadığınız sürece çoğu insan söylediklerinizi dinlemeyecektir. Ve herkesin dinlemesine ihtiyacımız var. Yani bazı kişisel değişiklikler yapmak buna değer.

Jeremy Corbyn – İngiltere İşçi Partisi Lideri

Günümüzde gençler, iklim değişikliği nedeniyle gelecekte nasıl farklı yaşamak ve çalışmak zorunda kalacaklar?

Küresel kuzeyde farklılıklar ilk önce çok çarpıcı olmayabilir. Ancak tüm fosil yakıtları günlük hayatımızdan hızla çıkarmamız ve toprağın altında bırakmamız gerekiyor. Çoğu politikacının anlamadığı şey bu. Emisyonları azaltmak yeterli değild. Bununla birlikte, küresel güneyde insanlar zaten çok etkilenmiş durumda. Dünyanın birçok yerinde devam eden bir felaket var. Ve bu zaten yüzlerce milyon insanı etkiliyor. Elbette yeşil bir ekonomiye geçmenin birçok faydası olacak. Ancak, bunun her şeyden önce acil bir durum olduğunu – öncelikle yeni yeşil ekonomik büyüme yaratma fırsatı değil – hatırlamamız gerekir. Tamamen yeni bir düşünme tarzına ihtiyacımız var.

Stewart Lee – Komedyen

Sen benim yeni kahramanımsın ve çocuklarıma neler olduğunu açıklamama gerçekten yardım ettin. İnsanlar, çalışmanı baltalamak için sana kişisel olarak saldırdığında nasıl bu kadar sakin kalabiliyorsun?

Bunu bekliyordum. Devam eden iklim çöküşünü tam olarak kavrayamıyorsanız, o zaman ben ve diğer okul grevcilerinin yaptıkları çok garip görünüyor olmalı… ve çoğu insan farkında olmadığından, maalesef beklediğim tepki buydu. Ve bu konuda çok fazla şey yapabileceğimi sanmıyorum. Onları sürekli olarak gerçekler ve savlarla haksız çıkarsam bile, iklim hareketine veya bana saldırmak için yeni şeyler uydururlar. Ancak bence hakaretler ve komplo teorileri ile üzerime gelmelerinin iyi bir şey olduğunu düşünüyorum. Bu herhangi bir savlarının olmadığını kanıtlıyor. Bizi tehdit olarak görüyorlar, çünkü etki alanımız var.

Jane Godall

Jane Godall Enstitüsü’nün Kurucusu ve BM Barış Elçisi

Jane Goodall Enstitüsü’nün Roots & Shoots programına yaklaşık 60 ülkede her yaştan binlerce genç katılıyor. Yüzlerce grup iklim krizi ile ilgili projeler üzerinde çalışıyor. Gençlerin yürüyüşe ek olarak kollarını sıvayıp harekete geçmesinin önemli olduğunu düşünüyor musunuz? Eğer öyleyse, ne önerirsin?

Evet, her şey gerekli. Harekete geçmenin binlerce yolu var. Örneğin, ağaç dikmek, çöp toplamak, fark yaratan bir organizasyon veya harekete katılmak ve özellikle yetişkinleri etkilemeye çalışmak ve insanları iktidara baskı uygulamak için harekete geçirmek. Aktivizme evde başladım; önce ailemin ve akrabalarımın alışkanlıklarını ve düşünce tarzlarını değiştirdim.

“Hiç umut olmadığını, hapı yuttuğumuzu düşündüğünüz günleriniz oluyor mu? Öyleyse, mücadeleye devam etme motivasyonunu nereden buluyorsunuz?

Guardian okurlarından gelen sorular ve cevaplar:

Ali B Kord, Sidney, Avustralya

Evet, hiçbir fikrim yok… Ama bırakmak için bir sebep değil. Asla pes etmemeliyiz. Kararımı verdim ve asla ve asla pes etmemeye karar verdim.

Yoksulluk içinde olan insanlar iklim değişikliği kavramını çok az ya da hiç bilmiyorlar çünkü hayatta kalmakla meşguller. Toplumun bu kesimine nasıl ulaşırız?

Mike Jarrey, Gent, Belçika

İyi soru. İklim ile ilgili konuların diğer konuların da anahtarı olduğunu fark etmelerini sağlamalıyız. Eşitlik, sosyal adaletsizlik ve insan hakları gibi. İklim sorunu sağlam, bilimin de desteklediği çok net bir sorun. Diğer hareketler ne kadar erken fark ederse, o kadar iyi.

20 Eylül’de iklim değişikliği için küresel bir grev çağrısı yaptınız. Sürekli bir genel grev olasılığı ve bunun her zamanki küresel ticaret üzerindeki etkileri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Thomas Kane, Stockport

Biz çocuklar yetişkinleri 20 ve 27 Eylül tarihlerinde bize katılmaya çağırıyoruz. Gerçek bir etki yaratabilmek için, sürekli genel grevler yaptığımız bir aşamaya gelmeliyiz. Bunun iş dünyası üzerinde çok büyük bir etkisi olacak. Çok yakında bunu başarmalıyız. İnsanların gözlerini açacağını ve onlara bir perspektif kazandıracağını düşünüyorum.

Guardian’da yer alan orijinal içerik kısaltılarak çevrilmiştir.

avatar
  Kaydol  
Bildir
26 Temmuz 2019